Po pandemii nadejdą tak trudne czasy dla firm, jak w czasie zamrożenia gospodarki. Co zrobić żeby uratować polskie przedsiębiorstwa? Jakie zmiany w przepisach powinien wprowadzić rząd? Na ten temat mówi Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w rozmowie z ISBnews.TV.
Wśród postulatów 220 organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP znalazły się m.in. zamrożenie płacy minimalnej na rok, zmiany w składkach ZUS na wzór niemiecki, możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń.
– Chcemy, żeby rząd zniósł, skreślił z ustawy, warunek korzystania z małego ZUS-u+, którym jest obrót 10 tys. zł miesięcznie. Zostałby tylko warunek przychodowy. To można zrobić od ręki, ale docelowo chcemy, żeby rozpoczęła się dyskusja o ryczałtowym ZUS-ie dla przedsiębiorców – powiedział Abramowicz w rozmowie z ISBnews.TV.
– I mamy dwie propozycje. Pierwsza wprowadźmy dobrowolny ZUS, tak jak w Niemczech. Tam przedsiębiorca jeśli chce, to płaci na emeryturę, a jeśli nie chce, po prostu nie płaci i później jej nie ma. Druga propozycja: zróbmy taki system dla mikro przedsiębiorców, jaki mają rolnicy – dodał.
Rzecznik MŚP odniósł się także do obietnic premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących podatków.
– Chcemy, żeby premier jak najszybciej wprowadził obietnicę, dotyczącą uproszczenia podatku dochodowego. Chcemy podniesienia kwoty uprawniającej do skorzystania z tzw. podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych – mówił Abramowicz.
Obecnie z ryczałtu korzysta 500 tys. firm. Z wyliczeń rzecznika MŚP wynika, że po podniesieniu limitu będzie mogło z niego skorzystać nawet 1,5 mln przedsiębiorców.
– To jest podatek, który płaci się od przychodu, i nie trzeba udowadniać później swoich kosztów. To wygodne rozwiązanie, które ogranicza biurokrację – dodaje.
Ważną propozycją zmian jest zamrożenie płacy minimalnej. – W kryzysie przedsiębiorcy nie wyobrażają sobie, żeby obietnice rządzących dotyczące podniesienia płacy minimalnej zostały wykonane. Musimy co najmniej na rok zawiesić podnoszenie płacy minimalnej, ale też rozpocząć dyskusję jak ona ma wyglądać – stwierdził rzecznik MŚP.
Jego zdaniem, nie można ustalić poziomu płacy minimalnej bez analizy średniej płacy w Polsce. Nie wykluczony jest powrót do dyskusji o zróżnicowaniu minimalnego wynagrodzenia w poszczególnych powiatach.
Systemowe zmiany dla przedsiębiorców. Postulaty 220 organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP
- Reforma ZUS dla przedsiębiorców
- Płaca minimalna bez zmian
- Możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń
- Odpowiedzialność dyscyplinarna i majątkowa (system karania urzędników
- Zmiany prawa gospodarczego nakładające obowiązki dla przedsiębiorców z półrocznym wyprzedzeniem
- Ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców
- Brak obowiązków dla mikroprzedsiębiorców
- Wszczęcie postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowego jedynie na wniosek prokuratora
- Skrócenie czasu trwania postępowań gospodarczych
- Rada odwoławcza z udziałem przedstawicieli organizacji przedsiębiorców oraz urzędów
Polecamy nasz kanał na SoundCloud.