– Transport publiczny ma już 25 elektrycznych autobusów funkcjonujących w ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz 34 pojazdy zasilane gazem CNG, które są w dwóch spółkach miejskich: Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Natomiast w urzędzie miasta i jednostkach jej podlegających, jest 30 pojazdów elektrycznych – powiedział Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
Wyjaśnił, że ważnym elementem wprowadzanych korekt, były wewnętrzne zmiany w funkcjonowaniu miasta oraz edukacja pracowników.
– Od 2021 roku rozwijamy mobilność na trzech fundamentach: wiedza, praktyka i edukacja. Dla pracowników miejskich spółek, urzędu i podległych jednostek zostało zorganizowane szkolenie wyjaśniające, czym jest elektromobilność w praktyce – wyjaśnił.
Wieczoerk dodał, że przeprowadzono rozmowy z partnerami w państwach zachodu: Niemczech, Holandii i Belgii, o tym, jak funkcjonuje tam infrastruktura stacji ładowania, jakie są rozwiązania prawne z nią związane i funkcjonowaniem stref czystego transportu, a także jak wyglądało wdrożenie zmian.
– W Łodzi zwiększy się liczba stacji ładowania i tankowania sprężonym gazem CNG oraz wodorem z 380 do 441 punktów – zadeklarował.