Alicja Żyła, ING Bank Śląski: Stosowanie sztucznej inteligencji w bankach musi być szybko uregulowane prawnie

ENFI 2024

 – Sztuczna inteligencja była w tym roku tematem wielu debat na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie. Uczestniczyłam w ciekawej dyskusji na temat przyszłości sztucznej inteligencji i jej zastosowania w bankach. Moja opinia jest taka, że to jest kierunek nieuchronny — mówi Alicja Żyła wiceprezes ING Banku Śląskiego w rozmowie z ISBnews.TV.

Nie pozostaje nam nic innego jak mądrze zaadaptować tę technologię do procesów bankowych.

– Chodzi o to, by ta nowa technologia najbardziej wspierała naszych klientów i jak najbardziej usprawniała naszą pracę — dodaje wiceprezes ING Banku Śląskiego.

– Z jednej strony sztuczna inteligencja pomaga nam w bankach analizować zdolność kredytową klienta, pomaga w podejmowaniu decyzji kredytowej, wspomaga wychwytywanie transakcji przestępczych itp. Z drugiej strony rozwijają się wirtualni asystenci i chatboty. Przed nami jeszcze wiele nowych możliwości związanych z generatywną sztuczną inteligencją, która będzie przetwarzała ogromną ilość danych w czasie rzeczywistym — mówi Alicja Żyła.

Zdaniem wiceprezes ING Baku Śląskiego coraz częściej będziemy rozmawiali z maszynami i coraz rzadziej będziemy w stanie to zauważyć.

Warto też zwrócić uwagę na aspekty regulacyjne.

– My jako bank jesteśmy instytucją zaufania publicznego. Najważniejszą dla nas rzeczą jest bycie w zgodzie z regulacjami. W interesie sektora i regulatorów leży to by, jak najszybciej kwestia stosowania sztucznej inteligencji została właściwie uregulowana w prawie — dodaje Alicja Żyła.

 

[