Andrzej Banasiak, Thales Alenia Space: Kosmos czeka na polskie firmy

– Sytuacja polskiego sektora kosmicznego to gracz wchodzący na dojrzały rynek. Polscy reprezentanci tego rynku są już doceniani przez Europejską Agencje Kosmiczną, ale są też duże oczekiwania i nadzieje w stosunku do polskich firm – mówi Andrzej Banasiak, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space w Polsce w rozmowie z ISBnews.TV.

– Stawiamy kroki konkurencyjne na rynku, który funkcjonuje już od dziesięcioleci. Cały nasz przemysł kosmiczny chce mieć sprzedaż na poziomie 3% całego europejskiego sektora. To jest związane ze strategiczną decyzją na poziomie rządowym, bo żaden przedsiębiorca nie jest wstanie sam osiągnąć tego celu – tłumaczy Banasiak.

Wzorcem są Włochy i Francja, gdzie sektor kosmiczny był budowany z wizją od początku XX wieku i wspierany politycznie.

– W Polsce jesteśmy tak naprawdę na etapie budowania wizji i implementacji by wykształcić specjalistów klasy europejskiej oraz zbudować doświadczenie, w firmach które staną się graczami na rynkach międzynarodowych – mówi Andrzej Banasiak.

Strona rządowa pracuje już na strategią finansowania. W tym roku będą negocjacje, które ustalą poziom finansowania na kolejne 3 lata.

– Celem finałowym jest zdrowy sektor przemysłu kosmicznego z nowymi technologiami i produktami, ale też stabilne miejsce w tym sektorze w Europie. Mówimy też o bezpieczeństwie narodowym i w administracji publicznej. To jest droga na długie dziesięciolecia – dodaje Banasiak.

Katalizatorem tych działań jest Sektorowa Rada ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego.

– Rada jest miejsce wymiany doświadczeń, analiz sektorowych i wzajemnej dyskusji przemysłu oraz strony rządowej – mówi Andrzej Banasiak.

Silną stroną polskiego sektora kosmicznego jest Centrum Badan Kosmicznych PAN.

– Centrum bierze udział w większości europejskich misjach kosmicznych do 2031 roku. Mamy też wiele spółek, które w tych programach uczestniczą. Na przykład Creotech Instreuments czy firma SatRevolution. Mamy też europejskich integratorów takich jak Thales Alenia Space czy Airbus Defence Space.

Wielkość programów kosmicznych w których uczestniczą polskie firmy jest na poziomie 5 mld euro.

[