– KGHM od wielu lat produkuje energię eklektyczną. Posiadamy 4 bloki gazowo-parowe jak i spółkę produkującą ciepło miejskie. Znamy problemy energetyki i wiemy jak ważne są dla nas stabilne źródła zasilania – mówi Andrzej Kensbok wiceprezes ds. finansowych KGHM w rozmowie z ISBnews.TV.
KGHM zainteresowany jest pozyskaniem energii ze źródeł jądrowych, dlatego interesuje się nową technologią małych modułowych reaktorów.
– Wspólnie z właścicielem technologii firmą NuScale składamy wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie wstępnego raportu bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że otrzymamy zgodę na uzyskanie lokalizacji i pozwolenia na budowę po to by zgodnie z polskim prawem operować elektrownią atomową – dodaje Andrzej Kensbok.
W tej chwili KGHM nie mówi o dokładnych kosztach projektu.
– Początkowy koszt kapitałowy nie będzie mały. Mówimy o około 2 może 3 miliardach dolarów, ale wiemy, że trwałość i niezawodność SMR zrekompensuje nam poniesione nakłady – mówi wiceprezes Kensbok.
KGHM liczy po uruchomieniu projektu na stabilne dostawy energii elektrycznej i gwarancję jej ceny.
– Energia produkowana przez nasze modułowe reaktory będzie płynęła w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych i przyczyni się do poprawy bilansu mocy – dodaje Andrzej Kensbok.
Na razie jesteśmy jedynym dużym państwem europejskim który nie posiada jeszcze energetyki jądrowej.
– Po sfinalizowaniu naszego projektu wchodzimy na zupełnie nowy poziom w pozyskiwaniu energii – zaznacza wiceprezes KGHM.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud