– Infrastruktura strategiczna może być narażona na różnego rodzaju ataki, zaczynając od takich bardzo hybrydowych związanych z sieciami informatycznymi czy z szeroko pojętą elektroniką po ataki fizyczne. Obrona przed takimi atakami budzi czasem kontrowersje. Widzimy to na przykładzie problemów związanych z ochroną gazoportu w Świnoujściu. Uświadamiamy obywatelom i mieszkańcom, że dobro ich bezpieczeństwa ma pierwszeństwo — mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska pełnomocniczka rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w rozmowie z ISBnews.TV.
GAZ-SYSTEM podpisał porozumienie z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych – to najważniejsze założenia dokumentu.
– Naszym zadaniem jest chronienie obiektów infrastruktury krytycznej w świadomy i zaplanowany sposób w ścisłej współpracy z odpowiednimi służbami. Inicjatywa Wojsk Obrony Terytorialnej dająca możliwość szkoleń dla pracowników kluczowych spółek i instytucji w kraju i wychodzi naprzeciw potrzebie wspólnego budowania bezpieczeństwa państwa. Zawarte porozumienie stanowi element skutecznego i konsekwentnego budowania wielowarstwowego systemu ochrony kluczowych obiektów i instalacji, których niezakłócone działanie gwarantuje utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego, jak i odpowiedniego standardu życia obywateli naszego kraju — dodaje Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Wspólna inicjatywa spółki GAZ–SYSTEM i Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ma zapoczątkować proces uzgadniania tego rodzaju dokumentów przez innych operatów usług kluczowych.
– Jest to kierunek oczekiwany przez polskie władze, jak i przeze mnie jako Pełnomocnika Polskiego Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – powiedziała minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud