Arkadiusz Lewicki, KPK: Jest jeszcze ponad 15 mld na pomoc po kryzysie pandemicznym

ENFI 2024

 – Teraz naszym zadaniem jest dokładne zdefiniowanie kryzysu. Podczas kryzysu pandemicznego sektor publiczny uruchomił np. tarcze PFR, tarcze BGK. Teraz mamy kolejny kryzys związany z wojną w Ukrainie i utworzono kolejne programy i rozwiązania wsparcia – mówi dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej w Polsce w rozmowie z ISBnews.TV

W powszechnej świadomości instrumenty wsparcia z czasów pandemicznych już wygasły.

– Nie wszyscy o tym wiedzą, że jest jeden Fundusz Paneuropejski który jest nadal dostępny i z którego polscy przedsiębiorcy wciąż mogą skorzystać. Mówimy o ponad 15 miliardach złotych. Kilku instytucjom finansowym, udało się te specjalne środki z tego funduszu pozyskać i są one dostępne głównie dla małych, mikro i średnich przedsiębiorców – dodaje Arkadiusz Lewicki.

Ważne jest to, że to wsparcie jest zwrotne. Może być w formie pożyczkowej, leasingowej lub kredytowej na preferencyjnych warunkach.

– Jeśli chodzi o inne formy wsparcia, to w przypadku kryzysu ukraińskiego mamy przygotowane formy wsparcia zarówno dla sektora MŚP jak i dla większych przedsiębiorców np. spółek komunalnych i ciepłowniczych – mówi Lewicki.

Lokomotywą wspierania przedsiębiorców jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Około 20 banków już podpisało umowy na programy gwarancyjne z BGK i w najbliższym miesiącu powinny pojawić się na rynku pierwsze produkty kredytowe w tym zakresie – dodaje Arkadiusz Lewicki.

W samym Funduszu Gwarancji Kryzysowych zarezerwowane 30 miliardów złotych tylko na akcję gwarancyjną.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[