Artur Grodzicki, Credipass: Jak nie stracić dopłat? To musisz wiedzieć, biorąc Bezpieczny kredyt 2%!

ENFI 2024

– Aby nie stracić dopłat do Kredytu 2% a co ważne nie zwracać tych dopłat wraz z karnymi odsetkami to przede wszystkim trzeba postępować według zasad, które obowiązują w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2% – mówi Artur Grodzicki Regionalny Dyrektor Sprzedaży Credipass w rozmowie z ISBnews.TV.

Temat można podzielić na 4 wątki.

– Po pierwsze utrata dopłat i zwrot z odsetkami. Po drugie sama utrata dopłat. Po trzecie wątek o całkowitej spłacie i nadpłatach i po czwarte-terminowość — wymienia Artur Grodzicki.

Kiedy musimy zwrócić wszystkie dopłaty?

– Zwrot w całości dopłat wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od każdej z dopłat następuje w dwóch sytuacjach. Pierwsza to prawomocny wyrok za oszustwa kredytowe (art. 297 Kodeksu Karnego). Druga to, jeśli w terminie 24 miesięcy od dnia zakupu mieszkania, domu, zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego (zgłoszenie do użytkowania lub pozwolenie na użytkowanie) nie zamieszka się w nim — wyjaśnia Grodzicki

Kiedy tracimy dopłaty?

– Kredytobiorca nie może sprzedać nieruchomości zakupionej w ramach programu. Zabroniony jest także wynajem lub użyczenie. Nie można zmienić sposobu użytkowania z nieruchomości. Zakazane jest także nabycie innej nieruchomość. Dopłaty traci się, jeśli trwale zaprzestaje się, przez co najmniej 12 miesięcy, prowadzenia gospodarstwa domowego. W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, taki kredytobiorca także traci dopłaty. Istotny jest także wiek – jeśli stroną umowy przestał być kredytobiorca, który jako jedyny nie ukończył 45 lat (z wyjątkiem śmierci), dopłaty przepadają – tłumaczy Artur Grodzicki.

Należy także uważać na wcześniejszą spłatę kredytu. W jakich sytuacjach nie traci się dopłaty? Jeśli:

  • spłaty dokonano po upływie trzech lat od dnia udzielenia kredytu,
  • spłata dotyczyła części objętej gwarancją,
  • łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekroczyła 200 tys. zł,
  • łączna wysokość tej spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu.
[