Bank Pocztowy pracuje nad wspólną ofertą e-commerce z Pocztą Polską korzystając z łańcucha logistycznego, również z elementami finasowania, kredytowania, czy obsługi płatności, poinformował prezes banku Robert Kuraszkiewicz w rozmowie z ISBnews.TV z okazji 100-lecia bankowości pocztowej w Polsce.
Chcemy dostarczyć klientom Banku Pocztowego i Poczty Polskiej łańcuch wartości polegający na tym, że korzystając z konta bankowego można wygodnie korzystać również z usług pocztowych – powiedział Kuraszkiewicz w rozmowie z ISBnews.TV.
Foto/wideo: Borys Skrzyński
Jego zdaniem wyzwaniem dla Banku Pocztowego jest zwiększenie potencjału sprzedażowego przez sieć Poczty Polskiej oraz rozszerzenie bazy klientów.
Wyzwaniem na przyszły rok jest zwiększenie potencjału sprzedażowego przez sieć Poczty Polskiej i zdobycie nowych klientów. Chcemy pracować nie tylko na bazie obecnych klientów, ale również efektywnie rozszerzać naszą bazę – podkreślił.
Kuraszkiewicz zwrócił uwagę, że w Polsce zmienia się sposób robienia zakupów.
Coraz więcej ludzi będzie kupowało, jak to się mówi kolokwialnie, w internetach […] W ostatnich miesiącach dla wszystkich klientów Banku Pocztowego udostępniliśmy aplikację EnveloBank, jako marki Banku Pocztowego. W związku z tym każdy klient Banku Pocztowego ma dostęp do nowoczesnej, w pełni cyfrowej, aplikacji mobilnej, gdzie ze wszystkich usług bankowych może korzystać w sposób mobilny – przypomniał.
Podkreślił, że coraz więcej usług będzie się odbywało świecie wirtualnym, gdzie fundamentem jest bezpieczeństwo i zaufanie. – Jeżeli chcemy korzystać z jakichś usług, musimy być przekonani, że są one bezpieczne. I to jest właśnie ten fundament – dodał.
Zdaniem prezesa, Bank Pocztowy w 2019 roku bardzo dobrze wykorzystuje koniunkturę gospodarczą na budowę procesów optymalizacji, restrukturyzację salda kredytowego, zmniejszenia wpływu złych kredytów na sumę bilansową banku.
Myślę, że w tych wszystkich aspektach będzie się czym pochwalić […], że Bank Pocztowy jest gotowy do budowania przyszłości, a nie rozwiązania problemów przeszłości. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby rok 2019 się skończył tak, jak planujemy – powiedział Kuraszkiewicz podsumowując mijający rok.
Polska bankowość pocztowa obchodzi w tym roku 100-lecie
Wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w lutym 1919 r., podpisanym przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretem o utworzeniu Pocztowej Kasy Oszczędnościowej, powołana została do życia instytucja finansowa wzorowana na znanych już w Europie przykładach banków pocztowych. To był początek bankowości pocztowej w Polsce.
Obchodzimy 100-lecie bankowości pocztowej, więc wizja przyszłości jest w naturalny sposób oparta na doświadczeniach z przeszłości. Poczta Polska instytucją, która kojarzyła się ludziom z niepodległym państwem – powiedział Kuraszkiewicz.
– Bankowość pocztowa jest bardzo podobna na różnych rynkach, ale zawsze ma swoją specyfikę. […] Na przykład bankowość pocztowa we Francji, która jest relatywnie młoda, odniosła ogromny sukces. Bank Pocztowy, w ciągu kilkunastu lat, stał się jednym z większych banków we Francji. Chcemy ten case analizować po to, żeby lepiej tworzyć strategię dla Banku Pocztowego w Polsce – dodał.
Z okazji setnej rocznicy uruchomienia Pocztowej Kasy Oszczędnościowej zorganizowana została konferencja „100 lat Bankowości Pocztowej”, będąca okazją do dyskusji na temat roli bankowości pocztowej na krajowym rynku finansowym.
Historia i przykłady wielu krajów wskazują wyraźnie, że bankowość pocztowa może odgrywać istotną rolę w budowie nowoczesnego sektora usług finansowych. Korzyści z synergii instytucji pocztowej i finansowej są nie do przecenienia, a harmonijna współpraca krajowych spółek dla lepszego wykorzystania ich potencjału gospodarczego, z poczuciem i zrozumieniem nadrzędności interesu publicznego jest obecnie kluczowa”– mówił Kuraszkiewicz podczas konferencji.
Do udziału w konferencji pt. „100 lat bankowości pocztowej” zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele administracji państwowej, europejskich banków pocztowych oraz polskiego sektora bankowego.
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Powstał w 1990 roku w Bydgoszczy.