W przypadku niekorzystnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF banki będą musiały zawiązać dodatkowe rezerwy, ale nie będzie upadku sektora bankowego, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
„Sektor bankowy jest przygotowany [do orzeczenia TSUE zbieżnego z opinia rzecznika i niekorzystnego dla banków w tym sensie, że nie dojdzie do upadku sektora bankowego, a jakieś banki znikną z przestrzeni polskiej bankowości” – powiedział Białek w rozmowie z ISBnews.TV podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. ISBnews jest patronem medialnym kongresu.
Zaznaczył jednak, że niekorzystne orzeczenie TSUE będzie oznaczało konieczność utworzenia przez banki kolejnych rezerw.
„To będzie duży koszt do uniesienia, szacowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na 100 mld zł Będzie to miało przełożenia na możliwość finansowania gospodarki przez sektor bankowy” – dodał.
Poinformował również o stanie prac nad tranzycją stawek referencyjnych z WIBOR na WIRON.
„Realizujemy 'mapę drogową’ i jesteśmy w połowie tranzycji na WIRON. To przedsięwzięcie o niespotykanej skali. Zakończyliśmy jeden element – oprzyrządowania bieżącej produkcji i stąd komunikaty niektórych banków o ofercie produktów opartych o nową stawkę referencyjną” – powiedział Białek w rozmowie z ISBnews.TV podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. ISBnews jest patronem medialnym kongresu.
Podkreślił, że tranzycja wskaźników referencyjnych w Polsce odbywa się w wyjątkowo szybkim.
Zgodnie z tzw. mapą drogowa opracowaną przez Narodową Grupę Roboczą (NGR; zajmuje się reformą wskaźników referencyjnych), wskaźniki WIBOR i WIBID przestaną być publikowane w 2025 r. Zgodnie z tym dokumentem zamiana WIBOR na WIRON w istniejących umowach ma nastąpić w 2024 r.