– Podatek bankowy musi ulec zmianie. Nie mówimy o zniesieniu, ponieważ on rzeczywiście funkcjonuje w większości państw Unii Europejskiej. Natomiast mówimy o szkodliwej podstawie opodatkowania, która, jak pokazują dane statystyczne, wpłynęła negatywnie r/r od momentu jego wprowadzenia na poziom kredytowania przez sektor bankowy tzw. sektora niefinansowego, w szczególności przedsiębiorców. Osiągnęliśmy rekordowo niskie poziomy, najniższe od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o kredyty do PKB spadliśmy z 49%, kiedy podatek był wprowadzony, do 31%, a w przypadku przedsiębiorców do 11%. To są bardzo złe dane, a sektor bankowy przez konstrukcję podatku bankowego w istocie jest karany za swoją aktywność na rynku kredytowym – powiedział Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej w Warszawie. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.
Niezbędne są zmiany, które poszłyby w kierunku większości państw Europy Zachodniej. Według niego, tam opieramy się w podstawie opodatkowania na pasywach, z wyłączeniem kapitałów własnych depozytów gwarantowanych. W jego ocenie, to właściwa podstawa. Obecnie im więcej bank kredytuje, tym więcej płaci podatku.
Po więcej informacji o podatku bankowym oraz o tym jak wpływa na poziom inwestycji w Polsce zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.
rozmawiała: Dominika Ostrowska
video: Borys Skrzyński