– Potencjał geotermalny w Polsce można wykorzystać co najmniej na trzy sposoby. Pierwszy to miejskie systemy ciepłownicze, drugi to osiedla domów jednorodzinnych a trzeci to cele rekreacyjne – mówi dra inż. Bogdan Noga, zastępca dyrektora pionu projektowania ds. geologii w Multiconsult Polska dla ISBnews.TV
Geotermia może być dziś uzupełnieniem naszego miksu energetycznego i stanowić bardzo poważną część energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł.
– Mamy bardzo duży potencjach wykorzystywania wód termalnych. Na terenie ¼ powierzchni Polski znajdują się wody termalne o temperaturze od 40 stopni do około 90. Wydajność jest duża, szacowana na 150 do 200 metrów sześciennych. Z jednego dubletu geotermalnego (otwór wydobywczy plus otwór chłonny) można pozyskać od kilku do kilkunastu MW strumienia cieplnego – mówi Bogdan Noga.
Do tej pory wykorzystanie energii z wód geotermalnych była ograniczona z powodów kosztowych.
– Geotermia charakteryzuje się dużymi nakładami inwestycyjnymi, ale mamy za to niskie koszty eksploatacyjne. Dawniej nie było powszechnych dofinansowań. Teraz pomaga nam NFOŚiGW, który uruchomił dofinansowania w 2016 roku dla samorządów. Na pierwszy otwór tak zwany badawczy dofinansowanie wynosi 100% kosztów kwalifikowanych – dodaje Bogdan Noga.
Do niedawna ograniczeniem w ciepłownictwie geotermalnym było ograniczenie chłonności otworów zatłaczających.
– Z biegiem czasu takie otwory traciły swoją sprawność. Od kilku lat prace nad udrażnianiem otworów zatłaczających są prowadzone przez Multiconsult. W ramach prac badawczych udało się okresy między czyszczeniem wydłużyć z 3 do 4 lat.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud