Brak przejrzystości w Funduszu Polski Ład i metodach zacieśnianie finansów publicznych

Na temat metod zacieśnienia finansów publicznych, niekoniecznie takich, które do tej pory stosował rząd; o Funduszu Polsk Ład oraz o tym, czy są jakieś elementy Polskiego Ładu, które można ocenić pozytywnie – mówił w rozmowie z ISBnews.TV Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Rządowy Fundusz Polski Ład, który ma zwiększyć skalę inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego jest nieprzejrzysty. Jest poza kontrolą parlamentu, poza budżetem państwa. Parlament w ogóle nie ma wglądu w plan finansowy tego funduszu. I o wydatkowaniu pieniędzy z tego funduszu będzie decydowała grupa urzędników – ocenił w rozmowie z ISBnews.TV Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Podkreślił, że jest kilka metod zacieśniania finansów publicznych, niekoniecznie takie, jakie stosuje rząd.

– Rząd stosuje schematy omijania deficytu budżetu państwa. Należy je wszystkie ujawnić. I częściowo ujawnia je raport NIK-u. (…) jednym ze sposobów stosowanych przez
rząd jest rozdawanie obligacji. Czyli rząd zamiast dać dotacje jakiejś instytucji, przekazuje obligacje. I wtedy ta obligacja nie jest ujmowana jako wydatek budżetowy. To służy tylko i wyłącznie temu, żeby omijać parametry finansów publicznych – stwierdził ekonomista.

Polecamy: Banaś, NIK: w 2020 r. rząd zastosował wypychanie wydatków poza budżet. MF: teza o ukrywaniu wydatków bez uzasadnienia

– Najistotniejszy jest Fundusz Polski Ład, który jest kopią Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wiele razy słyszeliśmy, że pieniądze dzielone były w sposób bardzo nieprzejrzysty. I na jego wzór stworzono Fundusz Polski Ład, który ma finansować doganianie Europy. Ten fundusz również jest nieprzejrzysty – powiedział ekonomista.

– Pozytywnie należy ocenić zmniejszenie klina podatkowo-składkowego dla
najmniej zarabiających pracowników na etacie. Zmiana została zrobiona w taki sposób, że skorzystają na tym również emeryci i renciści – podkreślił.

Polecamy nasze podcasty

 

[