Bronicki, BBGTAX: Mapa akcyzowa MF pośrednio wpływa na ograniczenie wzrostu szarej strefy

– Mapa akcyzowa Ministerstwa Finansów to pewna umowa społeczna pomiędzy fiskusem a podmiotami o tym jak w przyszłości będą się kształtowały stawki na poszczególne wyroby akcyzowe. Co do zasady, to bardzo dobra rzecz, ponieważ pozwala przedsiębiorcom przewidzieć jakie koszty będą mieli w latach następnych, tym samym mogą kształtować swoją produkcję, ceny i przyzwyczajać konsumentów do nowych cen w sposób ciągły – powiedział Wojciech Bronicki, doradca podatkowy, partner BBGTAX, w rozmowie z ISBnews.TV.

Według niego, nagłe wzrosty cen wyrobów powoduje wzrost szarej strefy. Historia zna przypadki, kiedy podmioty były zaskakiwane wzrostem podatku akcyzowego, co rzutowało na wzrost cen produktów, a tym samym na nastawienie konsumentów, którzy szukali wyrobów w szarej strefie.

– Temat czynników, które wpływają na rozwój szarej strefy jest bardzo złożony. Jednym z takich czynników są niejasne przepisy w zakresie poboru podatku akcyzowego, a tam gdzie przepisy pozwalają na zbyt dużą interpretację, pojawia się szara strefa – dodaje.

Jego zdaniem, próba definiowania przepisów, w taki sposób aby były nie interpretowane, albo żeby nie było potrzeby ich interpretowania, to kierunek, który ograniczy szarą strefę.

Po więcej informacji zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

[