Chrupek: Rynek apteczny potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego na jasne i stabilne przepisy oraz jednolitą ich interpretację

Problematyka prawa farmaceutycznego stanowi około 20 proc. spraw, które wpływają do biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Głównie dotyczy to zezwoleń na prowadzenie apteki, ich przenoszenia, a także problematyki dotyczącej l szeroko pojętej reklamy. Główne problemy dotyczą kwestii formalnych dotyczących tego, jakie warunki należałoby spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie apteki. Nasze przepisy w tym zakresie są dość kreatywne, wśród wielu wymogów można wskazać chociażby dwa najciekawsze, a mianowicie obowiązek posiadania rękojmi zarówno od podmiotu prowadzącego aptekę, jak i jej kierownika oraz kryteria geograficzne” – mówi Dyrektor Wydziału Interwencyjno–Procesowego Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Paweł Chrupek w rozmowie z ISBnews.TV podczas konferencji „Reglamentacja działalności gospodarczej na rynku aptecznym. Uwarunkowania konstytucyjno-prawne” zorganizowanej przez Katedrę Prawa Konstytucyjnego WPAiE UWr. oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Według niego przepisy dotyczące rękojmi wykonywania zawodu farmaceuty nie są tak naprawdę w jakikolwiek sposób zdefiniowane – przepis ustawy mówi po prostu, że ma być rękojmia. To prowadzi do tego, że powstają spory z pomiędzy przedsiębiorcami, inspekcją farmaceutyczną, bo tak na dobrą sprawę wiele sytuacji jest niezwykle uznaniowych.
„Mamy przykłady farmaceutów, którzy dokonali przekształcenia w strukturze spółki tylko z tego powodu, by jej właścicielami były osoby, które miały uprawnienie farmaceutów w miejsce ich małżonków, którzy tych uprawnień nie mieli. No i fakt zmian osobowych doprowadził inspekcję do wniosku, że mamy do czynienia z nadużyciem i pozorowaniem działalności, a przedsiębiorca takiej rękojmi nie otrzymał” – poinformował Chrupek.
Drugim problemem, który wskazał to wymóg spełniania kryteriów geograficznych w zakresie położenia, co powoduje, że często trudno jest otworzyć nową aptekę z powodu zagęszczenia obecnie istniejących.
„Te wymogi budzą zdziwienie, bo na rynku bardzo często spotkamy jednak apteki, które są bardzo blisko siebie. Po prostu apteki zostały otworzone jeszcze przed wprowadzeniem przepisów” – podkreślił radca prawny z biura rzecznika MiŚP.

 

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[