W stosunku do podatkowych zmian Polskiego Ładu narosło wiele fake newsów, wiele informacji, które nie znajdują żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Dlatego warto jest te nieprawdziwe informacje po prostu odczarować. I odczarować Polski Ład dla przedsiębiorców – mówi w rozmowie z ISBnews.TV Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Podkreślił, że dla mniejszego polskiego biznesu, dla przedsiębiorców, którzy osiągają dochody w wysokości do przeciętnego wynagrodzenia, wysokość obciążenia podatkiem i składką nie wzrośnie, tylko zmaleje. – Będą to beneficjenci podatkowych zmian Polskiego Ładu – dodał.
– Przedsiębiorcy, osiągający dochód do poziomu ok. 5600 zł, będą płacić – w wyniku Polskiego Ładu – niższe podatki i składki. Takich przedsiębiorców będzie ponad 0,5 mln – twierdzi wiceminister.
Pozostali podatnicy – zdaniem Sarnowskiego – przede wszystkim rozliczających się nie tylko na skali podatkowej, ale też na liniówce Ministerstwo Finansów przygotowało cały pakiet dodatkowych ulg i możliwości dostosowania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej oraz sposobu opodatkowania do nowej sytuacji.
– Jedną z opcji dla przedsiębiorcy, jest zmiana formuły opodatkowania. Pamiętajmy, że korzystanie z opodatkowania liniowego – 19% – jest tylko jedną z opcji – fakultatywną dla przedsiębiorców. Dla tych, którzy mają rodziny, którzy chcą się opodatkowywać wspólnie z małżonkiem, właśnie dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku, ale także dzięki możliwości również korzystnego rozliczenia ulgi na dzieci, przejście, z liniówki, na zasady ogólne – rozliczenia podatku – będzie bardzo korzystne – mówił Sarnowski.
Jak dodał, w przypadku tych przedsiębiorców, którzy mają niskie koszty uzyskania przychodu, ale którzy generują dość duże przychody, bardzo ciekawą opcją będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
– Będzie to jedyna forma rozliczenia podatku, która będzie się wiązać z możliwością zapłaty zryczałtowanej składki zdrowotnej. Czyli też nie odnoszącej się bezpośrednio do wypracowanego przez przedsiębiorcę dochodu, ale do pewnego procentowego, przeciętnego wynagrodzenia – wyjaśnił.
W przypadku większych biznesów, czyli tych, które zatrudniają pracowników, tam, gdzie pojawiają się wspólnicy albo kredyty, bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej na kapitałową.
– Założenie spółki z.o.o. nie jest drogie. Kapitał zakładowy, przy tworzeniu spółki wynosi tylko kilka tysięcy złotych. A efekt podatkowo-składkowy jest bardzo duży. Od dochodu spółki z.o.o. nie jest pobierana składka zdrowotna. A – dzięki wejściu w estoński CIT – można w ogóle nie płacić podatku dochodowego tak długo, jak przedsiębiorca sam nie podejmie decyzji o wypłaceniu środków sobie – w formie dywidendy – wyjaśnił Sarnowski.
Resort finansów nie obawia się przejścia mniejszej przedsiębiorczości do szarej strefy.
– Podatkowe zmiany Polskiego Ładu są korzystne dla ogromnej większości małego i mikro-biznesu. Ministerstwo Finansów oczekuje w ciągu najbliższych miesięcy raczej fali czynności mających na celu dostosowanie formuły opodatkowania do nowej rzeczywistości także w przypadku tych, którzy będą rozglądać się za nowymi ulgami, aby zmniejszyć obciążenie składką zdrowotną i podatkiem – powiedział.
Przypomniał, że na Polskim ładzie skorzystają także seniorzy. Więcej informacji w linku Dla kogo emerytura bez podatku?
Wiceminister przypomniał, że Polski Ład to również zmniejszenie stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych skierowany do części wolnych zawodów, czyli lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Z drugiej strony – inżynierowie, architekci, czy programiści – będą mogli od przyszłego roku płacić niższą stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. – Dodając do tego również preferencyjne zasady oskładkowania w tej najprostszej regule rozliczenia podatku to dla nich bardzo ciekawa i korzystna opcja – podsumował.