Ustawa tzw. antylichwiarska, a właściwie pakiet zmian ustaw, w celu przeciwdziałania lichwie, rzeczywiście zawiera zmiany w kilku regulacjach. I one nie będą dotyczyć wyłącznie sektora pożyczkowego, ale również będą dotyczyły sektora bankowego czy kas oszczędnościowo kredytowych – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiebiorców Finansowych (ZPF) w Polsce w rozmowie z ISBnews.TV.
– Zasady oceny zdolności kredytowej będą dotyczyły szeroko rozumianego sektora e-commerce, a głównie finansujących e-commerce, czyli tego produktu, o którym mówimy – BNPL (Buy Now, Pay Later – odroczone płatności) – dodał prezes Czugan.
Branża liczy m.in. na większy dialog z interesariuszami rynku po rozpoczęciu prac nad ustawą w Sejmie.
– Pierwszy etap mamy już za sobą, czyli etap przyjęcia regulacji przez Radę Ministrów. I rzeczywiście ten dialog z interesariuszami rynku był bardzo mocno ograniczony, żeby nie powiedzieć – żaden. Gorąco liczymy, że ten drugi etap czyli wejście regulacji do Sejmu otworzy również dialog na dyskusję z rynkiem kredytowym szeroko rozumianym. (…) Jeśli przepisy miałyby wejść w życie w takim kształcie, jakim zostały przyjęte przez RM, to one obniżają limit kosztów poza-odsetkowych niemal 60-70%, w stosunku do tego, co jest dzisiaj – podkreśla prezes.