Czy jest zgoda społeczeństwa na wsparcie górnictwa?

Poza Polską nie ma już kopalń węgla kamiennego. To jest proces, który się zaczął 20 lat temu. Wielka Brytania, Niemcy, Czechy zamykają kopalnie. A w Polsce większość przynosi straty. Z tej perspektywy największym wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie, czy społeczeństwo nadal chce utrzymywać nierentowną branżę? – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii w rozmowie z ISBnews.TV

– Ponad połowa kopalń w Polsce przynosi straty i to nie jest chwilowa sytuacja. Czy jest zgoda pozostałej części społeczeństwa na utrzymywanie tej branży? – zastanawiała się Joanna Maćkowiak-Pandera.

Jej zdaniem, górnicy zasługują na to żeby powiedzieć im prawdę, trzeba stworzyć ramy w których będziemy wyłączać kopalnie, ale też tworzyć nowe miejsca pracy.

W lipcu br. Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało, że Agencja Rezerw Materiałowych w związku z pogarszającą się sytuacją kopalń utworzy rezerwę strategiczną węgla kamiennego na cele energetyczne o wartości ok. 130 mln zł.

– Od momentu powstania Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi intensywne prace nad strategią zmierzającą do transformacji sektora energetycznego i wydobywczego. Z jednej strony zapewni ona bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej da branży długoterminową stabilność w zmieniających się warunkach zewnętrznych. Czynnikiem obciążającym, którego nikt nie był w stanie wcześniej przewidzieć stała się pandemia koronawirusa. Zachwiała ona całym rynkiem energetycznym, zmniejszając zapotrzebowanie na energię elektryczną o 10%. Wszystko to doprowadziło w branży wydobywczej do bardzo poważnego kryzysu – podało ministerstwo w komunikacie.

Jak zaznaczono, działania podejmowane przez ministerstwo toczą się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to bieżące reagowanie na sytuację w branży, druga – dużo szersze prace strategiczne. Obu tym obszarom poświęcone są liczne analizy oraz spotkania z przedstawicielami sektora górniczego i energetycznego, ale także konsultacje z instytucjami finansowymi.

(ISBnews/ISBnews.TV)

Polecamy nasz kanał na SoundCloud

[