Czy jest zgoda społeczeństwa na wsparcie górnictwa?

ENFI 2024

Poza Polską nie ma już kopalń węgla kamiennego. To jest proces, który się zaczął 20 lat temu. Wielka Brytania, Niemcy, Czechy zamykają kopalnie. A w Polsce większość przynosi straty. Z tej perspektywy największym wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie, czy społeczeństwo nadal chce utrzymywać nierentowną branżę? – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii w rozmowie z ISBnews.TV

– Ponad połowa kopalń w Polsce przynosi straty i to nie jest chwilowa sytuacja. Czy jest zgoda pozostałej części społeczeństwa na utrzymywanie tej branży? – zastanawiała się Joanna Maćkowiak-Pandera.

Jej zdaniem, górnicy zasługują na to żeby powiedzieć im prawdę, trzeba stworzyć ramy w których będziemy wyłączać kopalnie, ale też tworzyć nowe miejsca pracy.

W lipcu br. Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało, że Agencja Rezerw Materiałowych w związku z pogarszającą się sytuacją kopalń utworzy rezerwę strategiczną węgla kamiennego na cele energetyczne o wartości ok. 130 mln zł.

– Od momentu powstania Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi intensywne prace nad strategią zmierzającą do transformacji sektora energetycznego i wydobywczego. Z jednej strony zapewni ona bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej da branży długoterminową stabilność w zmieniających się warunkach zewnętrznych. Czynnikiem obciążającym, którego nikt nie był w stanie wcześniej przewidzieć stała się pandemia koronawirusa. Zachwiała ona całym rynkiem energetycznym, zmniejszając zapotrzebowanie na energię elektryczną o 10%. Wszystko to doprowadziło w branży wydobywczej do bardzo poważnego kryzysu – podało ministerstwo w komunikacie.

Jak zaznaczono, działania podejmowane przez ministerstwo toczą się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to bieżące reagowanie na sytuację w branży, druga – dużo szersze prace strategiczne. Obu tym obszarom poświęcone są liczne analizy oraz spotkania z przedstawicielami sektora górniczego i energetycznego, ale także konsultacje z instytucjami finansowymi.

(ISBnews/ISBnews.TV)

Polecamy nasz kanał na SoundCloud

[