Dietl, GPW: w ciągu kilku lat 10 proc. przychodów giełdy z rozwiązań technologicznych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wchodzi w etap prac operacyjnych związanych z budową nowej platformy transakcyjnej. W tym celu zarząd GPW zdecydował o uruchomieniu biura w Łodzi,  w którym zespół specjalistów będzie pracował nad systemem.

– W centrum będzie powstawał nowy system transakcyjny, który w pierwszej kolejności będzie wykorzystywany w spółkach grupy kapitałowej GPW a z czasem będzie sprzedawany innym giełdom, czy podmiotom potrzebującym wydajnych platform obrotu towarami, instrumentami finansowymi. To pierwszy krok w kierunku zmiany filozofii funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych z kierunku transakcyjnego na tworzenie innowacji – powiedział w rozmowie z ISBnews.TV Marek Dietl, prezes GPW. 

– Liczymy na to, że w ciągu kilku lat około 10 proc. naszych przychodów będzie pochodziło ze sprzedaży rozwiązań technologicznych a z czasem ten udział będzie rósł – podkreślił prezes.

Foto/wideo:Borys Skrzyński

Na pytanie, czy GPW chce w technologiach konkurować z NASDAQ, Dietl odpowiedział: NASDAQ to największy dostawca systemów giełdowych na świecie, ma ponad 150 instalacji, dostrzegamy wiele zalet systemu, ale też dostrzegamy jego fundamentalną wadę.

– To system, który został stworzony przez bardzo dużą giełdę dla siebie w pierwszej kolejności. Dość trudno wdraża się go na mniejszych giełdach, nie tylko ze względu na cenę, ale też technologicznie jest wiele elementów, które nie są potrzebne. Do tego powstał relatywnie dawno. Jest co prawda obudowywany nowymi funkcjonalnościami ale samo sedno od lat 80-tych się nie zmieniło. Chcemy wykonać żabi skok w kierunku systemu, który będzie miał zaszyte bardzo nowoczesne technologie, dzięki czemu będzie wydajny a poprzez swoją modularność oraz ekonomicznie będzie bardziej dostępny dla mniejszych i średnich giełd – mówił.

Z wypowiedzi Marka Dietla wynika, że nie jest to jedyny projekt giełdy w zakresie nowych technologii. Podpiszemy umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu GPW Data. To projekt z pogranicza Big Data i sztucznej inteligencji . – Rozważmy możliwość przeniesienia części zespołu projektowego do Łodzi – dodał.

Umowa na budowę platformy transakcyjnej GPW, której koszt szacowany jest na 90 mln zł (dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju sięgnęło 30,27 mln zł), została podpisana w lipcu 2019 r. Powstanie platformy transakcyjnej ma przynieść obniżkę kosztów transakcji i wprowadzić nowe funkcjonalności dla uczestników rynku.

System transakcyjny giełdy musi spełniać parametry, być wydajny, szybki i dostosowany do zmieniających się potrzeb rynku. Wykorzystywane technologie muszą charakteryzować się wysokim stopniem niezawodności, zapewniać jak najkrótszy czas między złożeniem zlecenia a potwierdzeniem jego obsługi, gwarantować wysoką odporność na dużą liczbę zleceń, przystosowaniem do przyjmowania i przetwarzania setek milionów komunikatów w ciągu dnia oraz do dużej zmienności obciążenia w czasie.

[