Finansowanie samorządów i ochrony zdrowia. Dziury płynnościowe i konieczne inwestycje

SEG 2025

BFF Banking Group w kolejnych latach chce rosnąć dwucyfrowo, minimum 10%. Grupa zakłada istotny wzrost wartości zysku netto po połączeniu z DEPObankiem. Stawiamy sobie za cel osiągnięcie wyniku na poziomie 170-180 mln euro w 2023 roku – poinformował  Krzysztof Kawalec, dyrektor generalny BFF Banking Group Poland w rozmowie z ISBnews.TV.

– Po połączeniu z DEPObankiem uzyskujemy dostęp do dużo tańszego finansowania w związku z tym możliwości prowadzenia akcji sprzedażowej i wsparcia naszych klientów (samorządów i ochrony zdrowia – przy red.) także w Polsce, istotnie wzrastają. Dzięki niższemu kosztowi finansowania jesteśmy w stanie zaproponować lepsze warunki – powiedział Kawalec.

Już 2020 rok był rekordowy dla BFF Banking Group.

– Wartość nowego finansowania samorządów i ochrony zdrowia w 2020 roku wzrosła o około 30% . Trzeba podkreślić, że ubiegły rok charakteryzował się dobrą płynnością w sektorach w których pracujemy, szeroko rozumianej administracji publicznej ochronie zdrowia i samorządach. W Polsce poprawiliśmy wyniki operacyjne osiągając poziom portfela w stosunku do poziomu grupy w wysokości 17%. Zrealizowaliśmy bardzo wysoką dynamikę wzrostu udzielonego finansowania. Rok 2020 był dla naszej spółki rekordowy – powiedział Kawalec.

Podkreślił, że jeśli chodzi o ochronę zdrowia, rynek charakteryzuje się dużą płynnością.

– Jednostki szpitalne posiadają sporo płynności porównując do lat poprzednich. Przed ochroną zdrowia są duże wyzwania np. poprawa infrastruktury medycznej. Szpitale będą musiały inwestować, poprawiając jakość usług, ale też musza radzić sobie z kapitałem obrotowym pracując na bieżąco. Ciągle ten rynek charakteryzuje się niedopasowaniem przychodów i kosztów w związku z tym powstają dziury w zakresie płynności i my staramy się zarówno szpitalom jak i dostawcom tego kapitału obrotowego dostarczać – powiedział.

Jeżeli chodzi o wsparcie dla samorządów, Kawalec przypomniał, że w 2020 roku wzrost finansowania był trzycyfrowy. – Na tym rynku ciągle widzimy dużą przestrzeń do wzrostu. Przed samorządami jest wiele wyzwań inwestycyjnych. […] pandemia powoduje, ze w finansach samorządów generuje się dziura płynnościowa w postaci płaconych podatków. Samorządy korygują plany finansowe. Zakładają wzrost zadłużenia żeby pokryć bieżącą płynność. Wydaje się, że w tym zakresie pandemia miała istotny wpływ. To tez nie oznacza, że popadną w istotne kłopoty – dodał.

BFF Banking Group specjalizuje się w rozwiązaniach finansowych dla służby zdrowia i administracji publicznej. Obsługuje łącznie 12 krajów w całej Europie. Działa we Włoszech, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Polsce, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii. Jest aktywny także w Niemczech, Holandii i Irlandii z lokatami terminowymi on-line. Firma jest obecna na rynku od ponad 35 lat. BFF jest notowany na włoskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polecamy nasze podcasty

 

[