Firmy bardziej boją się urzędu skarbowego niż niewypłacalnego kontrahenta

SEG 2025
Na początku roku trzy czwarte przedsiębiorców z sektora MŚP deklarowało, że prześwietla klienta przed nawiązaniem współpracy. Dziś robi tak niewiele ponad połowa z nich. Co więcej, przedsiębiorcy najczęściej sprawdzają kontrahenta wtedy, gdy boją się konsekwencji ze strony urzędu skarbowego, a nie z obawy, że im nie zapłaci – mówił Jakub Kostecki, wiceprezes Krajowego Rejestru Długów w rozmowie z ISBnews.TV

– Nasi respondenci uznali, że obecnie, nie ma aż takiej potrzeby na weryfikację klienta – dodał.

Jego zdaniem, przedsiębiorcy nie dość, że poluzowali standardy współpracy w okresie wzmożonego zagrożenia niewypłacalnością, to najczęściej sięgają też po informacje zupełnie nieprzydatne w ocenie wiarygodności finansowej kontrahenta, jak choćby Biała Lista Podatników VAT. – Przedsiębiorcy weryfikują tę listę najczęściej – podkreślił Kostecki.

Większość próbuje w ten sposób uniknąć sankcji, które im grożą za błędną weryfikację kontrahenta. Do rejestru podatników VAT sięga aż 49,3 proc. z nich.

Polecamy: Rosną długi firm. Część z nich może zbankrutować 

Korzystanie z białej listy nie daje jednak wiedzy na temat sytuacji finansowej kontrahenta, podobnie jak i kolejne wskazania, czyli baza KRS i CEIDG – zwrócił uwagę Kostecki. Taką wiedzę dają dopiero raporty z biur informacji gospodarczych i wywiadowni. – Niestety tylko 14 proc. firm weryfikuje sytuację finansową swoich kontrahentów w miejscach do tego stworzonych – dodał.

 

[