Grzegorz Dróżdż, Conotoxia Ltd: Przejęcie Credit Suisse to „ratunek w sytuacji awaryjnej”

ENFI 2024

 – Przejęcie Banku Credit Suisse za kwotę ponad 3,24 miliardów dolarów przez jego największego konkurenta UBS może mieć wpływ na ocieplenie się sytuacji na międzynarodowym rynku sektora finansowego. UBS twierdzi, że fuzja wpłynie pozytywnie na zyski banku, a oszczędności wyniosą do 2027 r. 8 miliardów dolarów rocznie – mówi Grzegorz Dróżdż analityk Conotoxia Ltd w rozmowie z ISBnews.TV

UBS (United Bank of Switzerland) to międzynarodowy bank inwestycyjny, który zajmuje się świadczeniem usług finansowych dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i instytucji na całym świecie.

– Wydaje się, że szwajcarski system bankowy stał się ofiarą własnego sukcesu. Uważa się, że system ten jest bezpieczny i pewny, dlatego też podejmowano wiele ryzykownych decyzji. W wypadku Credit Suisse doszło jednak do kryzysu – dodaje Dróżdż.

Od ponad roku mogliśmy usłyszeć o problemach drugiego co do wielkości banku szwajcarskiego – Credit Suisse, który zmaga się m.in. z licznymi pozwami i aferami na tle prania brudnych pieniędzy, co spowodowało spadek zaufania klientów, którzy zaczęli wypłacać środki z banku.

– CS jest traktowany jako najsłabsze ogniwo wśród globalnych banków systemowych. W ciągu ostatniego roku doświadczył ograniczenia wartości swoich aktywów o 270 mld dol., co stanowi spadek o 32 proc. w wyniku straty posiadanej przez niego gotówki o ponad 50 proc. w wysokości 215 mld USD. Problemy te doprowadziły do tego, że notowania akcji spadły z 14 CHF do 2 CHF (spadek o aż 85 proc) – mówi analityk.

Mogłoby się wydawać, że problemy amerykańskiego sektora bankowego spowodowane upadkiem Sillicon Valley Bank były preludium do ogłoszenia braku płynności przez Credit Suisse.

– Jednak należy podkreślić, że problemy obu banków są od siebie różne. Upadek SVB wydaje się spowodowany polityką Rezerwy Federalnej oraz nieumiejętnym zarządzaniem portfelem wierzytelności. W przeciwieństwie do problemów Credit Suisse, które kumulowały się od dłuższego czasu, a utrata płynności spowodowana była stopniową utratą zaufania do tej instytucji przez klientów – dodaje Dróżdż.

 

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[