Grzegorz Wrochna, Polska Agencja Kosmiczna: Ważny rok dla polskiego sektora kosmicznego

ENFI 2024

– Rok 2022 był bardzo interesujący dla światowego sektora kosmicznego a dla Polski był interesujący szczególnie. Na świecie otrzymaliśmy obrazy z Teleskopu Jamesa Webba. To był rok wystrzelenia rakiety w kierunku Księżyca – mówi Grzegorz Wrochna prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w rozmowie z ISBnews.TV.

– W misji ARTEMIS 1 czyli wystrzelenia rakiety na orbitę Księżyca my Polacy mieliśmy istotny wkład. Poleciały nasze polskie czujniki promieniowania i podczerwieni. Nasz udział w tym programie ARTEMIS będzie się nadal poszerzał – dodaje Grzegorz Wrochna.

Polska świętowała 10 rok członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Przez te 10 lat rozwinęliśmy w Polsce nową gałąź gospodarki. Powstał sektor kosmiczny. Dziś to już są dziesiątki firm, które są stricte kosmiczne – mówi Wrochna.

W ten rok wchodzimy z podpisanymi z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) kontraktami.

– We wrześniu 2022 r. Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego wraz z koncernem Thales Alenia Space podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej. ITTI z Poznania w 2022 r. rozpoczęła prace nad innowacyjnym systemem parkowania w mieście – „Find free parking in the city” (FREEP). System będzie wspierał kierowców w znalezieniu wolnych miejsc parkingowych, np. w centrach miast – mówi Grzegorz Wrochna.

Kolejnym kontraktem z ESA może się także pochwalić firma CloudFerro, która w grudniu 2022 r. wraz z konsorcjum pod przewodnictwem T-Systems International rozpoczęła tworzenie nowej usługi dostępu do danych z Copernicusa – CDAS.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[