Jakie są możliwości zdalnego nauczania w czasie epidemii koronawirusa?

Materiał wideo z konferencji prasowej Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej, Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji oraz Justyny Orłowskiej, pełnomocnika prezesa rady ministrów ds. GovTech.

Źródło materiału wideo: KPRM

Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Aby zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom, przewidziano jednak okres przejściowy – przez dwa pierwsze dni, 12 i 13 marca rodzice dostali możliwość pozostawienia przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli. Od poniedziałku do 25 marca przedszkola i szkoły zostaną całkowicie zamknięte.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej  zachęcił nauczycieli do korzystania z możliwości nauczania zdalnego.

– Do szkół przesyłany jest komunikat o możliwościach technicznych pracy zdalnej oraz o zasobach na portalach edukacyjnych, które są do wykorzystania przez nauczycieli” – podkreślił minister. Odpowiednie materiały dydaktyczne znajdują się na stronie epodreczniki.pl. Informacje o e-zasobach edukacyjnych dostępne są także na stronie gov.pl.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że od poniedziałku będą uruchamiane w internecie narzędzia i inicjatywy dla uczniów na czas zawieszenia zajęć w szkołach. „Chcemy zachęcić uczniów m.in. do tego, by sami tworzyli lekcje i współtworzyli gry online” – zaznaczył minister.

Marek Zagórski przypomniał także, że większość spraw w urzędach można obecnie załatwić online.

– Najbardziej popularną usługą jest możliwość wysłania pisma do urzędu, które możemy podpisać profilem zaufanym, dołączając różnego rodzaju załączniki czy zeskanowane pisma – podkreślił minister.

– Wszystkie urzędy mają obowiązek tego typu korespondencję przyjąć – wyjaśnił.

Dyrektor departamentu GovTech Polska w KPRM Justyna Orłowska powiedziała, że na stronie gov.pl znajduje się wiele materiałów edukacyjnych.

– Prosimy o zapoznanie się z nimi, a także, żeby nauczyciele, którzy mają doświadczenie w tej pracy, dzielili się nią z współpracownikami – zaznaczyła Justyna Orłowska.

 

[