Jan Wiśniewski, PSPA: Wojna w Ukrainie może ograniczyć podaż aut elektrycznych

Mimo spadków rejestracji na rynku motoryzacyjnym w segmencie elektromobilności w ostatnich miesiącach odnotowaliśmy wzrosty. Jak wynika z licznika elektromobilności prowadzonego przez PSPA i PZPM na koniec lutego 2022 r. po polskich drogach jeździło łącznie około 43 tys. samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszych wzrostów – mówi Jan Wiśniewski, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w specjalnym komentarzu dla ISBnews.TV.

 Według niego podstawowym czynnikiem, który zdynamizuje rozwój tego sektora jest z program „Mój elektryk”, który w pełni został uruchomiony właśnie na początku 2022 r. Szczególnie istotne jest rozpoczęcie naboru adresowanego do przedsiębiorców i innych beneficjentów instytucjonalnych, którzy nabywają samochody elektryczne w ramach leasingu lub wynajmu długoterminowego. Niestety wkrótce może może pojawić się problem z dostępnością nowych samochodów, ponieważ na trwające od 2020 r. na problemy z półprzewodnikami nałożyła się wojna w Ukrainie.

„W Ukrainie funkcjonuje aż 17 zakładów wytwarzających wiązki kabli, produkowany jest tam również neon czyli gaz wykorzystywany przy produkcji półprzewodników. Z kolei objęta sankcjami Rosja odpowiadaja za 10% światowych rezerw niklu, kluczowego pod kątem produkcji ogniw litowo-jonowych. W perspektywie krótkoterminowej wojna na Ukrainie doprowadzi do wstrzymania prac w wielu fabrykach motoryzacyjnych (…)  ale w perspektywie długoterminowej ten konflikt absolutnie nie doprowadzi do odejścia przez państwa europejskie od wspierania polityki nakierowanej na rozwój elektromobilności” – podsumował Wiśniewski.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud 

 
 
 –
[