Jarosław Wajer, EY: Polska może stać się europejskim liderem rewolucji wodorowej

ENFI 2024

 – Polska ma szanse zostać liderem w gospodarce wodorowej i to z kilku powodów. Już dziś jesteśmy jednym z największych na świecie konsumentów i producentów wodoru. Nasza gospodarka jest bardzo emisyjna a to oznacza, że musimy się zdekarbonizować – mówi Jarosław Wajer Partner EY w rozmowie z ISBnews.TV.

Wodór może być narzędziem do dekarbonizacji a mamy go w Polsce sporo. Warunkiem jest jednak przyspieszenie dotychczasowych prac – wynika z raportu EY oraz firmy Hynfra pt.

– Jest wysoce prawdopodobne, że w 2023 roku będziemy obserwować całą serię decyzji inwestycyjnych skutkujących pozyskaniem kapitału, złożeniem wiążących zamówień na dostawy technologii czy kontraktacją wykonawców – mówi Jarosław Wajer, jeden z autorów raportu, Partner EY oraz Lider Działu Energetyki w regionie CESA.

Jednym z kluczowych instrumentów dekarbonizacji jest wykorzystywanie odnawialnego (potocznie zwanego zielonym) wodoru jako nośnika energii.

– Uważam, że Polska jest „skazana” na rozwój gospodarki wodorowej. Posiadamy naprawdę dużo czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które możemy wykorzystać i szybko rozwinąć rynek wodoru – mówi Jarosław Wajer.

W Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej, katalizatorem zmian może być inwazja Rosji na Ukrainę, która uświadomiła decydentom, jak ważne jest szybkie uzyskanie niezależności energetycznej.

– Dla naszej gospodarki zielony wodór to szansa pozwalająca dogonić bardziej innowacyjne kraje w UE. Mamy wystarczające zasoby i potencjał ludzki, by za maksymalnie 10 lat znaleźć się wśród europejskich liderów transformacji wodorowej, ale osiągniecie tego będzie wymagało szerokiego zaangażowania państwa, samorządów i biznesów – dodaje Jarosław Wajer.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[