Karaczun, ThinkTank Przyszłość dla Żywności: Dla dobra środowiska, należy ograniczyć produkcję mięsa

– Najważniejszym wnioskiem płynącym z raportu „Talerz przyszłości” jest to, że musimy trochę zmienić nasze podejście do rolnictwa, do diety, dlatego, że sposób w jaki rozwijamy ten sektor zagraża w tej chwili przyrodniczym podstawom produkcji rolnej. Dosyć istotne jest, aby zrozumieć, że rolnictwo jest sektorem, który w pełni zależy od warunków środowiskowych i klimatycznych, czyli m.in. od długości okresu wegetacyjnego. Jednocześnie wpływa na te czynniki, zmieniając je i degradując. Musimy zmienić rolnictwo tak, aby było bezpieczne – powiedział Zbigniew Karaczun, ekspert Think Tanku Żywność dla Przyszłości, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, w rozmowie z ISBnews.TV podczas 13. Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. ISBnews było patronem medialnym wydarzenia.

Większość społeczeństwa o sektorze rolniczym wcale nie myśli, a przecież dostarcza on podstawowe dobro jakim jest żywność. Jest również ważny z punktu widzenia gospodarczego. Według eksperta, rolnictwo wytwarza nadwyżkę PKB i nadwyżkę eksportową, jednocześnie może niszczyć środowisko. Wskazał, że to od wyborów konsumenckich będzie zależało jak samo rolnictwo będzie wyglądało, oraz zdrowie osobiste każdego z nas.

– Produkcja rolna wywiera presję na środowisko przyrodnicze. Natomiast jest to sektor, który możemy regulować. Jeżeli jest dobrze prowadzone, może mieć pozytywny wpływ na zasoby – podkreślił.

Według prof. Karaczuna, przy wyborze diety powinniśmy opierać się na danych naukowych i zaleceniach dietetyczno-medycznych. Aby sektor rolniczy był bezpieczny dla planety, przede wszystkim powinniśmy ograniczyć spożywanie mięsa. W Polsce przeciętny obywatel spożywa 75 kg mięsa w ciągu roku, to trzykrotnie więcej niż mówią zalecenia medyczne. Podkreślił, że ograniczenie spożycia mięsa znacznie wpłynęłoby na środowisko. Produkcja zwierzęca odpowiada za ok. 80% wpływu rolnictwa na całe środowisko.

A po więcej informacji o stanie rolnictwa w Polsce oraz na świecie zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

rozmawiała: Dominika Ostrowska
video: Borys Skrzyński

[