Sytuacja w upadłościach i restrukturyzacjach przedsiębiorstw jest zaskakująco dobra. Już w ubiegłym roku było ich o 13 proc. mniej i to jest także trend widoczny w wielu innych krajach na świecie. Jest to pewien paradoks, że w trakcie tak rozległego kryzysu mamy spadek niewypłacalności przedsiębiorstw. Bez wątpienia działania pomocowe zredukowały negatywny wpływ pandemii COVID-19 – mówi w rozmowie z ISBnews.TV Grzegorze Sielewicz, główny ekonomista Coface.
Zdaniem Sielewicza, prognozowanie przyszłości jest trudne.
– Naszym zdaniem wraz z wygasaniem środków pomocowych możemy oczekiwać wzrostu upadłości i restrukturyzacji. One będą zauważalne w ostatnim kwartale 2021 roku. Jeżeli porównamy dane całoroczne 2021 do 2020 to liczba będzie podobna. Dopiero w 2022 roku oczekiwałbym wzrostu liczby restrukturyzacji i upadłości, czyli z pewnym opóźnieniem, ale jest to uzależnione od tego, jak długo będą utrzymywane środki wsparcia i jaki będzie ich stopień wygaszania – powiedział Sielewicz.
Z najnowszego raportu Coface wynika, że łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w I półroczu 2021 r. wyniosła 1175 przypadków i jest wyższa aż o 160 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku, kiedy nie funkcjonowały jeszcze uproszczone postępowania pozasądowe.
Na liczbę upadłości w I półroczu złożyły się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe:
- o w ciągu 6 miesięcy 2021 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 380 polskich firm (wg danych na koniec czerwca 2021), czyli o 16 proc. mniej niż rok temu.
- o dodatkowo w tym samym okresie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, niewypłacalność w formie nowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (bez rejestracji w sądzie) obwieściło 795 podmiotów gospodarczych.
· Wśród postępowań sądowych:
- najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych – 192. To jednak aż o ¼ mniej niż w analogicznym okresie rok temu.
- nowa procedura spowodowała także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych
- zdecydowanie więcej niż rok temu ogłoszono postępowań o zatwierdzenie układu. W I połowie 2020 roku ogłoszono jedynie 2 takie postępowania, a w okresie od stycznia do czerwca br. aż 81.
· Statystyki branżowe potwierdzają wzrost niewypłacalności we wszystkich branżach. Najlepiej radzi sobie produkcja ze wzrostem o 61 proc. Najwyższy wzrost przypadków niewypłacalności zanotowały usługi (o 245 proc.!), a następnie transport (o 159 proc.), handel (o 127 proc.) i budownictwo (o 114 proc.). Obserwujemy ciągły wzrost niewypłacalności w rolnictwie (o 360 proc.) powodowany coraz częstszym wykorzystywaniem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego do zakończenia działalności.
Polecamy nasze podcasty