Kiepas, Tickmill: Obniżki stóp procentowych na globalnych rynkach pozytywnie wpływają na rynki akcji

ENFI 2024

– Wydarzeniem kończącego się tygodnia na rynkach finansowych niewątpliwie było posiedzenie FED-u, który obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Była to pierwsza zmiana stóp procentowych w USA od lipca 2023 r., kiedy FED zakończył te obniżki. Amerykański Bank Centralny tą decyzją zapoczątkował cały cykl luzowania polityki monetarnej. Według rynkowych oczekiwań, do końca tego roku stopy procentowe spadną jeszcze o 50 punktów – mówi Marcin Kiepas, analityk Tickmill, w cotygodniowym komentarzu dla ISBnews.TV.

Według eksperta, w przyszłym roku możliwa jest obniżka stóp procentowych o 100 punktów bazowych. Oznaczałoby to, że z między wrześniem br. a końcem 2025 r. stopy procentowe w USA zostaną obniżone o 200 punktów. W jego ocenie, tak mocne cięcie stóp w połączeniu ze scenariuszem bazowym dla gospodarki amerykańskiej, który zakłada miękkie lądowanie, będzie silnym wsparciem dla rynku akcji. Na Wall Street obserwowano spore wzrosty, nowe historyczne rekordy amerykańskich indeksów. Hossa na Wall Street z pewnością ma szansę być kontynuowana.

– To dobry prognostyk dla innych rynków akcji, w tym giełdy w Warszawie, szczególnie, że globalne rynki akcji będą wspierane nie tylko przez obniżki w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych gospodarkach. Można postawić tezę, że prawdopodobnie w okolicach marca 2025 r. stopy procentowe zacznie obniżać także RPP – wyjaśnił.

W polskiej gospodarce miniony tydzień upłynął pod znakiem powodzi, a jej konsekwencje gospodarcze nie są jeszcze znane. Poza tym, poznaliśmy grupę danych makroekonomicznych, które sugerują, że powrót na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego napotka pewne problemy, ale nie jest zagrożony.

– W przyszłym tygodniu, uwaga inwestorów będzie koncentrowała się m.in. na bankach centralnych, ponieważ o stopach procentowych będą decydowały Australia, Szwecja i Szwajcaria. Poza tym, zaplanowana jest również publikacja indeksów PMI, czyli świeże dane z całej globalnej gospodarki, które obrazują jak kształtują się nastroje oraz cała kondycja gospodarki – podsumował.

[