Sytuacja demograficzna w Polsce niestety nie jest nadmiernie optymistyczna, mimo, że w ostatnim czasie dochodzą do nas głosy, iż w wyniku migracji z Ukrainy osiągnęliśmy poziom 40 mln obywateli albo osób będących w Polsce – powiedział ISBnews.TV Stanisław Kluza, prezes Instytutu Debaty Quant Tank, podsumowując konferencję „Demografia. Migracje. Rynek pracy w Polsce. Perspektywy po pandemii COVID-19 i wojnie w Ukrainie”.
Kluza wyjaśnił jaka jest sytuacja demograficzna Polski i jakie są prognozy w tym obszarze? Co to oznacza dla polskiego sektora emerytalnego?
Odpowiedział także, na pytania:
Czy malejąca podaż pracy oznacza konieczność szerszego otwarcia się naszego rynku na migrantów?
Czy napływ migrantów oznacza zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy dla Polaków? Jakie sektory potrzebują najbardziej pracowników i jak to przekłada się na dynamikę płac?
Czy napływ migrantów, szczególnie w okresie długotrwałej inflacji, może mieć pozytywny wpływ na ceny towarów i usług? Gdzie można oczekiwać wspomnianych pozytywów?
Czy w Polsce, podobnie jak to stało się już w krajach Europy Zachodniej, dojdzie do widocznej zmiany składu etnicznego ludności? O jakiej perspektywie mówimy?
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud