Kochalska, BIG InfoMonitor: Dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn są dla nich obojętne

– Z ostatnich danych GUS, który analizował sytuację płac mężczyzn i kobiet na koniec 2022 r. wynika, że kobiety zarabiały blisko 18% mniej niż mężczyźni. Różnica sięga 800 zł brutto i mocno rezonuje na wysokość emerytury – powiedziała Halina Kochalska, ekspert rejestru dłużników BIG InfoMonitor, w rozmowie z ISBnews.TV.

Według niej, z danych ZUS wynika, że kobiety otrzymują o 30% niższe emerytury niż mężczyźni. To efekt nie tylko przywileju niższego wieku emerytalnego, a także urlopów wychowawczych na opiekę nad dziećmi, które są okresami bezskładkowymi. W porównaniu z mężczyznami, kobiety także częściej są aktywne zawodowo w gorzej opłacanych zawodach oraz piastują niższe stanowiska.

– Zrobiliśmy badanie, w którym zapytaliśmy obie strony związku ile zarabiają, kto zarabia więcej, a także jak się czują z dysproporcjami. Nie było żadnym zaskoczeniem, że to mężczyźni zarabiają więcej. Natomiast w zdecydowanej większości dla respondentów było to obojętne – dodaje.

Jej zdaniem, pewnym efektem większych zarobków osiąganych przez mężczyzn jest to, że częściej się zadłużają i bardziej optymistycznie patrzą na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

Po więcej o dysproporcjach w zarobkach i o tym jak są odbierane przez pary zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[