Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy Personnel Service: Benefity wciąż kuszą

SEG 2025

– Firmy od wielu lat prześcigały się w pomysłach na oryginalne benefity pracownicze, które mają na celu zatrzymanie pracowników na dłużej. Analiza MetLife potwierdza, że to działa, bo aż trzy czwarte pracowników kusi szeroki zakres benefitów – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service w rozmowie z ISBnews.TV

Co kraj to obyczaj.

– W Australii na popularności zyskuje prosty, aczkolwiek ważny dla pracowników benefit, czyli 13-tygodniowe pełnopłatne urlopy w nagrodę za długi staż pracy. Natomiast w Wielkiej Brytanii można dostać tzw. „botox leave”, czyli dodatkowe dni wolne na odnowę biologiczną, które mogą być wykorzystane zarówno na wizytę u fryzjera jak i operację w gabinecie chirurgii plastycznej – mówi Krzysztof Inglot.

W Japonii pracownicy mogą wziąć „urlop na złamane serce”, który przyznaje się głównie kobietom po zawodzie miłosnym.

– Z kolei francuski pracownik, który przepracował min. 24 miesiące, może wziąć 12-miesięczny bezpłatny urlop na rozpoczęcie własnego biznesu. Atutem tego benefitu jest bezpieczny powrót do pracy na to samo stanowisko w razie niepowodzenia – dodaje ekspert Personnel Service.

Google postanowił zaopiekować się rodzinami pracowników, którzy zmarli.

– Dla partnera zmarłej osoby proponuje 50 proc. jego wynagrodzenia przez 10 lat, a dla dzieci wypłaca 1 tys. dolarów miesięcznie do momentu ukończenia studiów – mówi Inglot.

W związku z tym, że jednym z atrakcyjniejszych benefitów dla pracowników są dodatkowe dni urlopu, takie firmy jak Netflix, LinkedIn czy Evernote chwalą się pełnopłatnymi dniami wolnymi bez limitu. Z kolei Zalando w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 r. wysłało na dodatkowe wakacje ponad 14 tys. pracowników.

 

[