Kwieciński, PGNiG: w technologiach wodorowych możemy osiągnąć wiele synergii z PKN Orlen

O planach akwizycyjnych, wydobyciu gazu, o rozpoczęciu w Polsce produkcji biometanu, programie wodorowym i synergiach w koncernie multienergetycznym rozmawialiśmy z Jerzym Kwieciński, prezesem PGNiG. 

– Na przykładzie technologii wodorowych widzimy jak wiele synergii w koncernie multienergetycznym z PKN Orlen możemy osiągnąć i  te siły połączymy. (…) będziemy budowali pierwszą instalację do produkcji zielonego wodoru. To znaczy z elektrolizy z rozpadu wody przy wykorzystaniu energii elektrycznej pochodzące z farmy fotowoltaicznej  w zakładzie w Odolanowie – powiedział Kwieciński w rozmowie z Katarzyną Walterską.

– A w przyszłości będziemy pracowali nad tym, żeby mieszać wodór  gazem ziemnym – dodał.

Odnosząc się do wydobycia gazu, prezes PGNiG stwierdził, że nadal ilość gazu, którą wydobywamy na świecie jest stosunkowo niewielka.

– W Polsce wydobywamy 4 mld m3 gazu co zaspokaja mniej więcej 1/5 naszych potrzeb, a wykorzystujemy ok 20 mld m3 a to oznacza, że całą pozostała ilość musimy sprowadzać z zagranicy.  W sprowadzanym gazie dominuje rosyjski – około 9 mld m3.  Powinniśmy mieć jak najwięcej swojego gazy zagranicą. Gaz wydobywany w Norwegii i Pakistanie głównie sprzedajemy, ale już w 2022 roku, gdy zostanie wybudowany Baltic Pipe częściowo będziemy kupić gaz z szelfu norweskiego a częściowo będzie to nasz gaz – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Rozmowa odbyła się podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (2-4 września 2020 r). Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.

Więcej materiałów w tegorocznej edycji EKG2020 w linku

Polecamy nasz kanał na SoundCloud

 

[