Lek. Zawadzki: w leczeniu raka prostaty coraz większy nacisk kładziemy na komfort chorego

ENFI 2024

Rak gruczołu krokowego zwykle dotyka mężczyzn w podeszłym wieku, ale coraz częściej chorują dużo młodsi – czterdziestolatkowie prowadzący aktywne życie osobiste i zawodowe. Nowotwór przeważnie rozwija się w sposób bezobjawowy, dlatego bez regularnych badań profilaktycznych nie jest łatwo go wykryć. Statystycznie rak prostaty jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce, co daje około 300-400 rozpoznań tygodniowo i około 16-20 tysięcy rocznie.

Ze statystyk jednak wynika nie tylko to, że 2/3 mężczyzn nie odczuwa potrzeby badań profilaktycznych, ale także że jedynie 37 procent mężczyzn między 55. a 65. rokiem życia wykonało badanie PSA, choć powinni je zrobić wszyscy i to zaraz po 40-stce.

„Mężczyźni do lekarzy zgłaszają się wyłącznie za namową kobiet: żon, partnerek czy córek” – nie ukrywa w rozmowie z ISBzdrowie lek. Marek Zawadzki, ordynator i współtwórca Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala Św. Anny w Piasecznie.

Jak tłumaczy w około 30 proc. przypadków rak gruczołu krokowego wymaga jedynie obserwacji.

„W pozostałych przypadkach należy podjąć leczenie. Coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na usunięcie nowotworu, ale także na komfort pacjenta po operacji: możliwość trzymania moczu, utrzymania wzwodu” – tłumaczy specjalista. – „Jedną z takich metod jest fokalna ablacja – metoda zyskująca coraz większą popularność. Polega ona na zamrożeniu nowotworu w temperaturze -100 st. C. Inną metodą są operacje robotyczne z użyciem robota da Vinci”.

Postuluje także jak najszybsze powstanie prostate unit centre, które oferowałyby kompleksowe leczenie. „Możliwości leczenia jest coraz więcej. Dajmy choremu wybór” – podkreśla lekarz.

Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala w Piasecznie oferuje pionierską procedurę – jednodniową diagnostykę raka prostaty. W jej ramach pacjenci z całego kraju, w ciągu krótkiej wizyty w Piasecznie będą mogli otrzymać super dokładną diagnozę, wykonaną dzięki nowatorskiej, stosowanej w piaseczyńskim szpitalu od 2020 roku biopsji dwufuzyjej, czyli fuzji (połączenia) obrazów ultrasonografii z rezonansem magnetycznym. Pozwala to na osiągnięcie niedostępnej tradycyjnymi metodami precyzji i dokładności diagnostycznej, umożliwiającej wczesne wykrycie nawet bardzo małych nowotworów, charakteryzujących się dużą złośliwością.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[