Leszkiewicz, Grupa Azoty: Nowy zarząd rozpoczął pracę od wdrażania programów naprawczych

ENFI 2024

– Wdrażanie programów naprawczych w zasadzie zaczęło się od pierwszego dnia, od przyjścia nowego zarządu, czyli od końcówki marca. Oczywiście zaczęliśmy prace formalne związane z przygotowaniem koncepcji założeń oraz zapisów szczegółowych, dotyczących planowanych działań. To nie oznacza, że czekamy na opracowanie dokumentów do samego końca i jego akceptację przez właściwe, wewnętrzne organy oraz przez instytucje finansowe. Pewne działania zostały zaczęte od razu – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty w rozmowie z ISBnews, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. ISBnews było patronem medialnym wydarzenia.

Wspomniane działania dotyczyły przygotowywania planu dezinwestycji w celu wzmocnienia biznesu. Podkreślił, że chcą ten program przedstawić w najbliższych tygodniach instytucjom finansowym. Mają nadzieję na uzyskanie akceptacji programu, aby mieć formalne ramy do tego, żeby realizować proces restrukturyzacji.

– Do ustabilizowania sytuacji finansowej Grupy Azoty jest potrzebnych kilka elementów. Pierwszy to uzyskanie długofalowego porozumienia z instytucjami finansowymi. Do tego należy dołożyć cięcia kosztowe i one dzieją się właśnie w tej chwili, trzeba również dołożyć ogromny wysiłek, by uzyskać większe przychody, by wzmocnić synergie biznesowe – dodał.

Grupa Azoty stara się znaleźć kapitał, zarówno ten krótkoterminowy, pomostowy, jak i ten w dłuższym okresie. Dodał, że kolejnym istotnym elementem stabilizacji finansowej jest długofalowe budowanie perspektyw rozwojowych dla grupy.

– Rzecz nie dotyczy tego, by przetrwać kolejny miesiąc, tylko chodzi o to, aby zbudować docelowo taki model i taką grupę, w sensie biznesowym, by wszystkim, zwłaszcza instytucjom finansowym, dać przekonanie, że ta grupa za dwa-trzy lata będzie właśnie tak wyglądać. Na tym będzie opierał się biznes, jej przychody i pozycja rynkowa. Wtedy uzyskamy zaufanie instytucji finansowych i wszystkich innych interesariuszy. To nam da perspektywę rozwojową – podsumował.

Serdecznie zachęcamy Państwa do obejrzenia całego wywiadu. Rozmowę przeprowadził Piotr Apanowicz.

[