Łojewski, Kaufland: Handel się zmienia, klient oczekuje wygodnych i szybkich zakupów

ENFI 2024

– Nowe trendy wegańskie i wegetariańskie są coraz bardziej obecne na rynku, więc widzimy naszą rolę w budowaniu świadomości konsumenckiej i edukacji w obliczu zmieniających się trendów. Kolejnym wyzwaniem dla sieci handlowych to przepisy UE, które będą obowiązywały od 2025 r. czyli redukcja plastiku w opakowaniach – powiedział członek zarządu Kaufland Marcin Łojewski w rozmowie z ISBnews.TV podczas EKG w Katowicach.

Jego zdaniem to ważny fragment planu inwestycyjnego Kaufland, którego głównym celem jest niezmienne ciągła ekspansja.

– Chcemy otwierać kilka do kilkunastu lokalizacji w ciągu roku, ale nie jesteśmy tutaj jakoś bardzo sfokusowani, że mają być to tylko nasze własne lokalizacje. Coraz trudniej jest znaleźć piękną leżącą zieloną działkę przy skrzyżowaniu dużych ulic, więc przejmujemy lokalizacje po konkurencji, chcemy się rozwijać także w galeriach handlowych – dodał.

Według niego Kaufland chce być czymś pośrodku pomiędzy dyskontem a hipermarketem, a powierzchnia około 3000 m² pozwala odzwierciedlenie całego asortymentu. Tym bardziej, że na rynku pojawiło się ponad 2 mln nowych konsumentów. Ale także potencjalnych pracowników.

– Nie mieliśmy jakiegoś dużego problemu z pracownikami, ponieważ staramy się płacić dobrze z bardzo szerokim pakietem dodatkowych korzyści. Jednak zatrudniliśmy kilkadziesiąt osób z Ukrainy – zaznaczył.

Łojewski zauważył, że handel się zmienia, przechodzi z tradycyjnego stronę handlu nowoczesnego. Widać programy partnerskie, karty lojalnościowe, kasy samoobsługowe. Handel unowocześnia się, ale takie też są oczekiwania konsumenta – wygoda wygoda i jeszcze raz wygoda.

– Trudno przesądzać sklepy będą likwidowane, ale sprzedaż online mocno się rozwinęła podczas pandemii. Na pewno coś się zmieni, ale trudno prognozować w którą stronę – podsumował członek zarządu Kaufland.

[