– Dzisiaj mamy już pewne dowody na to, że musimy wrócić do dyskusji o podwyżkach stóp procentowych. Dobrą okazją do tego będzie listopadowe posiedzenie RPP, bo będziemy mieć nową projekcje inflacyjną – mówi Ludwik Kotecki członek Ray Polityki Pieniężnej w rozmowie z ISBnews.TV.
Osiąganie celu inflacyjnego poprze ilościowe zacieśnianie.
– Myślę, że ten pieniądz, który został już wyemitowany w okresie ostatnich dwóch lat powinien być ściągnięty z rynku. Do tego celu proponowałem emisję atrakcyjnych obligacji przez NBP. Dzięki temu presja inflacyjna mogłaby być niższa i słabsza – tłumaczy Kotecki.
Inflacja demoluje sferę realna w gospodarce.
– Trzeba zabrać się za inflację zdecydowanie i skutecznie. Nie możemy wybierać pomiędzy inflacją a koniunkturą w gospodarce. Taki wybór to wybór pomiędzy dżumą a cholerą – wyjaśnia Ludwik Kotecki.
Kontakt z analitykami NBP poprzez biuro prezesa utrudnia pracę RPP.
– To nie są medialne spory, to są fakty. Warto dopytywać autorów analiz o szczegóły. Warto się z nimi konfrontować. Z tym są w RPP istotne problemy. Zaproponowałem dyskusje o regulaminie RPP by wypracować takie zapisy które usprawnią naszą pracę i poprawiał jej komfort – mówi Ludwik Kotecki.
Za kadencji prof. Glapińskiego Polska nie znajdzie się w strefie euro.
– To jest po prostu niemożliwe ze względów proceduralnych. Przygotowania, zmiana Konstytucji i dostosowanie prawa to 5 może 6 lat. Potem jeszcze dwa lata ERM2. Realistycznym terminem wprowadzenia euro to 2029, pewnie 2030 ro. To rzeczywiście wykracza poza kadencję prof. Glapińskiego – wyjaśnia Kotecki.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud
przygotował: Arkadiusz Ekiert wideo: Borys Skrzyński