– Dyrektywa Omnibus to przepisy które zawierają szereg korzystnych rozwiązań z perspektywy konsumentów. Zaczęły już obowiązywać od 1 stycznia tego roku. Najważniejsze z nich to wymóg transparentnego informowania o obniżkach cen, jasne zasady plasowania ofert w wynikach wyszukiwania czy zakaz sugerowania, że publikowane opinie konsumenckie są prawdziwe, jeśli przedsiębiorca nie wdrożył mechanizmów zabezpieczających ich wiarygodność – mówi Łukasz Wroński Dyrektor Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów UOKiK w rozmowie z ISBnews.TV.
Przepisy nakładają na przedsiębiorców działających w internecie nowe obowiązki informacyjne, np. podawanie numeru telefonu, informowanie, czy i jak weryfikują udostępniane opinie, a w przypadku platform handlowych – wskazywanie, czy dana oferta pochodzi od przedsiębiorcy czy od osoby fizycznej.
– Jednym z głównych celów dyrektywy jest zapobieganie fałszywej promocji na przykład przy okazji Black Friday. W myśl nowych przepisów przedsiębiorca jest zobowiązany do podawanie najniższej ceny z 30 dni przed promocją – dodaje Łukasz Wroński.
Po pierwszych tygodniach obowiązywania dyrektywy UOKiK przeprowadził już częściową kontrolę przestrzegania nowych regulacji.
– Widzimy już pewne nieprawidłowości na rynku i w związku z tym wysyłamy do przedsiębiorców wystąpienia mające na celu zmusić ich do zaniechania nieprawidłowych praktyk. Rozpoczynamy kontrole w sieciach handlowych, wystąpiliśmy także o wyjaśnienia do około 40 przedsiębiorców z branży e-commerce, w planach są dalsze kontrole w sklepach stacjonarnych – mówi Wroński.
Prezes UOKiK, w przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, może nałożyć karę w wysokości do 10 proc. obrotu na przedsiębiorstwo i do 2 mln zł na osobę zarządzającą.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud