– Instytuty badawcze mają określoną misję, która jest bardzo konkretna, a jest to wsparcie gospodarki. I aby móc to wsparcie realizować, instytuty powinny dysponować niezbędną infrastrukturę badawczą. Istotny jest także personel o wystarczających i wysokich kompetencjach pozwalających na obsługę tej infrastruktury oraz realizację prac o charakterze badawczym. Nasz instytut współpracuje z przemysłem, więc nieustannie monitorujemy potrzeby tego sektora, próbujemy uzbroić się w nowe kompetencje, aby miał od nas wsparcie również w najnowszych obszarach technologii motoryzacyjnych – powiedział Witold Luty, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.
Silniki spalinowe mają wyjść z użytku, jednak póki one dalej są sprzedawane na wyposażenie pojazdów, muszą spełniać określone wymagania techniczne. Pustka, która może pojawić się w 2035 r. po tradycyjnych silnikach zostanie zapełniona badaniami nad silnikami elektrycznymi. Zapewniał, że mają one wysoką sprawczość mechaniczną, czyli starty energii podczas wykorzystania są niskie. Zatem w jego opinii, trudno znaleźć alternatywne lepsze źródło napędu.
Po więcej informacji o instytutach badawczych w okresie transformacji mobilności zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.
rozmawiała: Dominika Ostrowska
video: Borys Skrzyński