Ministerstwo Finansów skierowało 4 listopada 2022 r. do ponownych konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Projekt zgodnie z uzasadnieniem ma na celu m. in. uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego, w szczególności w zakresie eliminacji barier dostępu do rynku finansowego, usprawnienia nadzoru nad rynkiem finansowym, ochrony klientów instytucji finansowych.
– Wiele z zawartych w nim propozycji te cele realizuje i daje szansę na poprawę funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. Jednocześnie w obecnej wersji projektu znalazły się zmiany, które uznać należy za zmierzające na przekór powyższym celom – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych w rozmowie z ISBnews.TV
Członkowie IZFiA z dużym zdziwieniem przyjęli fakt, że w projekcie pojawiły się dwie zmiany w obszarze regulacji działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych i zarządzanych przez nie funduszy inwestycyjnych.
– Chodzi tutaj, z jednej strony o dodanie do projektu zmian, które prowadzą do ograniczenia możliwości powierzenia przez TFI zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszu sekurytyzacyjnego, funduszu lokującego aktywa w nieruchomości czy funduszu aktywów niepublicznych, wyłącznie podmiotom prowadzącym działalność maklerską i zakaz takiego powierzenia innym wyspecjalizowanym do tego podmiotom zewnętrznym, które obecnie świadczą na rzecz TFI takie usługi – wyjaśnia Małgorzat Rusewicz.
Z drugiej strony, z projektu usunięto zaproponowane wcześniej zmiany, oceniane pozytywnie, mające na celu likwidację wprowadzonego w 2018 r. obowiązku rejestracji certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych niepublicznych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud