Marek Meissner, ISBiznes.pl: Czy TSMC dostanie maszynę ekstremalnego ultrafioletu w tym roku?

ENFI 2024

– ASML Holding NV wyśle w tym roku swoją najnowszą maszynę produkującą chipy do Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, czyli TSMC. Drugi największy klient ASML, czyli Intel również ma otrzymać do końca tego roku maszynę do tzw. ekstremalnego ultrafioletu o wysokiej wartości N.A. Te informacje potwierdził dyrektor finansowy ASML – mówi Marek Meissner, dziennikarz ISBiznes.pl, w cotygodniowym komentarzu dla ISBnews.TV.

Według niego, Numerical Aperture to apartura numeryczna, która jest liczbą opisującą układ optyczny, ale samej jednostki nie ma. Intel złożył już zamówienie na najnowszą maszynę o wysokiej wartości ekstremalnego ultrafioletu. Pod koniec grudnia już pierwsza z nich została wysłana do fabryki koncernu w Oregonie.

– Intel i TSMC ze sobą konkurują, więc należałoby myśleć, że TSMC również otrzyma swój sprzęt jak najszybciej. Przedstawiciel tajwańskiego producenta chipów potwierdził, że współpracują z ASML, ale odmówił dalszych komentarzy – dodał.

Nowa maszyna ASML może drukować półprzewodniki liniami o grubości ok. 8 nanometrów, czyli 1,7 razy mniej niż poprzednia generacja. Jego zdaniem, będzie wykorzystywana do produkcji chipów, które będą działać w zakresie aplikacji sztucznej inteligencji. Każda taka maszyna kosztuje 350 mln euro. ASML jest obecnie jedynym na świecie producentem technologii litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, zwłaszcza ekstremalnym ultrafiolecie z HINA. Popyt na jej produkty to jest tak naprawdę papierek lakmusowy dla rozwoju całej branży półprzewodników.

– Obecna rozdzielczość optyczna maszyn litograficznych umożliwia tworzenie układów scalonych mniej więcej do dwóch nanometrów. Aby przekroczyć tę granicę to sprzęt wymaga poważnych zmian – dodał.

ASML w 2026 r. ma wprowadzić na rynek nową generację maszyn litografii o bardziej zaawansowanej technologii. Wiceprezes TSMC wyraził uznanie wobec możliwości obecnych i przyszłych maszyn ekstremalnego ultrafioletu o wysokim N.A., jednak nie zgadza się z proponowaną za nie ceną.

Po więcej szczegółów ze świata branży półprzewodników zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

[