– Wygląda na to, że inwestorom przestaną spędzać sen z powiek rosnące koszty budowy spowodowane coraz wyższymi cenami materiałów budowlanych. W pamięci zapadnie nam zapewne rok 2021 kiedy niektóre wyroby budowlane podrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od 30 lat — mówi Marek Wielgo ekspert RynekPierwotny.pl w rozmowie z ISBnews.TV
Dynamika cen materiałów budowlanych w czerwcu okazała się ponownie zgodna z ponad rocznym już silnym trendem spadkowym. Osiągnięta tym razem wartość 3,6 proc. w relacji rok do roku jest najniższa od lutego 2021 roku.
– W tej sytuacji można już zakładać ewentualność korekty cen, której prawdopodobieństwo ostatnio zdecydowanie wzrosło. W najnowszym odczycie dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB w dalszym ciągu najszybciej drożeje w relacji rok do roku cement-wapno, tym razem o 27 proc., co oznacza kolejne mocne hamowanie wzrostu cen tego spoiwa, tym razem o kolejne 4 pp. Wciąż bez wyjątku we wszystkich pozostałych grupach towarowych trwa istotny statystycznie regres dynamiki cen — dodaje Marek Wielgo.
Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl z kolei w dolnej części tabeli indeksów cen materiałów budowlanych, z miesiąca na miesiąc, rośnie reprezentacja grup towarowych poddających się cenowej korekcie.
– W czerwcu można było się doliczyć już sześciu takich pozycji z taniejącymi o 27 proc. płytami OSB i drewnem na czele — mówi ekspert.
To właśnie rosnąca stawka grup towarowych z ujemną dynamiką może zapowiadać nadchodzącą powoli korektę krajowych cen materiałów budowlanych. Jeśli kolejnych kilka pozycji zacznie rok do roku tanieć, korekta stanie się faktem.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud