Markiewicz, IDM: zachęty podatkowe i likwidacja podatku Belki konieczne do rozwoju rynku kapitałowego

Rynek kapitałowy może odgrywać ważną rolę w odbudowie gospodarki po pandemii. To rynek kapitałowy a nie kredyty bankowe finansują innowacyjne przedsięwzięcia. W strategii rynku kapitałowego powinniśmy bardzo mocno postawić na rozwój różnego rodzaju funduszy – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich w rozmowie z ISBnews.TV

– Na rynku jest ograniczony dostęp kapitału dla polskich przedsiębiorstw. Dlaczego to jest ważne? W krajowe spółki inwestuje przeważnie lokalny kapitał a biorąc pod uwagę strukturę polskiej gospodarki, gdzie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa i to one głównie tworzą nowe miejsca pracy, szczególnie ważny jest dostęp do krajowego kapitału. Tylko duże mogą sięgać po kapitał z zagranicy. W związku z tym w strategii dla rynku kapitałowego powinny być zawarte zachęty podatkowe dla inwestowania w celu zmiany struktury oszczędności gospodarstw domowych i w celu zwiększenia dostępu kapitału na rynku krajowym dla przedsiębiorstw, czyli zniesienie podatku Belki, ale być może i coś więcej – podkreślił Markiewicz.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego będzie jednym z tematów XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich, która odbędzie się 4-5 marca 2021 r. Mottem przewodnim będzie  „Rynek kapitałowy dla wsparcia inwestycji i wzrostu gospodarczego w czasie spowolnienia”.

Polecamy: Markiewicz, prezes IDM: jaką rolę będzie odgrywał rynek kapitałowy? Już w marcu XXI Konferencja IDM 

Jesteśmy w szczególnym okresie. Pandemia zniszczyła wiele biznesów a kredyt bankowy staje się mniej dostępny, bo koszty ryzyka są wyższe. O tym w jaki sposób rynek kapitałowy może wspierać polską gospodarkę i polskich przedsiębiorców będzie mowa podczas XXI Konferencja Izby Domów Maklerskich – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich w rozmowie z ISBnews.TV zapowiadając tegoroczne wydarzenie. – Rynek kapitałowy nie jest dla maklerów, nie jest dla giełdy, on jest dla polskich przedsiębiorców – podkreślił prezes.

Panasiuk, KDPW: zależy nam na długoterminowym zaangażowaniu inwestorów indywidualnych

Innowacje technologiczne dla zwiększenia zaufania inwestorów do rynku kapitałowego – to jedna z debat zbliżającej się XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich. Podczas debaty uczestnicy spróbują scharakteryzować oczekiwania inwestorów indywidualnych wobec innowacji technologicznych implementowanych na rynku kapitałowym. Dowiemy się także, jakie plany i strategie mają firmy inwestycyjne oraz jakie są uwarunkowania regulacyjne innowacji oraz działanie nadzoru w kontekście wyzwań technologicznych. – Tytuł panelu mówi o zaufaniu ale ja bym go poszerzył bym go poszerzył o bardzo ważne zagadnienie z długoterminowym zaangażowaniem inwestorów indywidualnych na rynku kapitałowym. W ubiegłym roku to zaangażowanie zwiększyło się z różnych powodów m.in. ludzie mieli czas zastanowić się nad innymi alternatywnymi formami lokowania pieniędzy . Mam zależy żeby to zaangażowanie na rynku kapitałowym było długoterminowe – mówi Sławomir Panansiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) w rozmowie z ISBnews.TV.

Olszewska, GPW: w jaki sposób rynek kapitałowy może wspomóc finansowanie zielonego ładu w Europie?

O tym w jaki sposób polski rynek kapitałowy może wspomóc finansowanie zielonego ładu w Europie będzie mowa podczas jednej z debat na XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich. – Temat jest niezwykle na czasie a zmiany, które będą dotyczyły spółek, emitentów giełdowych i uwzględnianiu przez nich w swoich strategiach biznesowych celów środowiskowych, społecznych a także związanych z ładem korporacyjnym oraz zmiany dotyczące zachowania inwestorów to trend, który pozostanie z nami na dłużej – mówi Izabela Olszewska członek zarządu GPW. 

Kozłowski, BM Pekao: szykuje się transfer lokat bankowych do produktów inwestycyjnych

O tym, jak tym jak w 2021 roku będzie rozwijał się rynek finansowy oraz jaki wpływ na rynek kapitałowy będzie miała jednolita licencja bankowa rozmawialiśmy z Piotrem Kozłowskim, dyrektorem Biura Maklerskiego Pekao SA. – Polityka banku centralnego oraz niskie stopy procentowe zdecydowanie wpłyną na zachowania inwestorów. Duża część lokat bankowych będzie przedmiotem transferów do produktów inwestycyjnych. Nie bez znaczenia będzie też polityka regulatora zwłaszcza w sprawie zatrzymania dywidendy przez bank – powiedział Kozłowski w rozmowie z ISBnews.TV.

Kurczewski, NCBR: rynek kapitałowy może wspierać innowacyjne pomysły

Polskie spółki technologiczne niczym się nie różnią od europejskich. Różnica polega na dojrzałości rynku kapitałowego i jego zdolności inwestowania w tego typu pomysły. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wspiera polskich innowatorów na bardzo wczesnych etapach – mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBiR.

Fundusze inwestycyjne będą kluczowym inwestorem na GPW

Fundusze inwestycyjne staną się głównymi inwestorami instytucjonalnymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – oceniła Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Czy domy maklerskie powinny stać się spółkami technologicznymi?

Domy maklerskie musiały wprowadzić zmiany technologiczne. Coraz więcej handlu przenosi się na aplikacje mobilne. W ubiegłym roku ponad 40 proc. handlu odbywało się przez telefony komórkowe a wśród nowych klientów było to prawie 50 proc. – mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB, Dyrektor Departamentu Tradingu.

Czy spółki giełdowe są gotowe do informowania o ESG? 

Na ile spółki są gotowe na przedstawienie inwestorom informacji dotyczących ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny-przyp red.) – zastanawia się Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC CEE Sustainability Assurance Lider, PwC w rozmowie z ISBnews.TV.

 

Udział w tegorocznej konferencji potwierdzili m.in.: Paweł Borys – Prezes PFR, Rafał Mikusiński – Zastępca Przewodniczącego KNF, Janusz Kowalski – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Piotr Tomaszewski – Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Przemysław Kurczewski – Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, prof. SGH – Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, Izabela Olszewska – Członek Zarządu GPW w Warszawie, Małgorzata Rusewicz – Prezes Izby IGTE i IZFiA.

Polecamy nasze podcasty

[