– Z zespołem przygotowaliśmy kwestionariusz rekomendacji dotyczącymi tego, jak najlepiej wdrożyć nowe zasady funkcjonowania rynku kredytów konsumpcyjnych przewidziane w dyrektywie CCD2. W ramach konsultacji poruszyliśmy obszary reklamy, limitów kosztów, badania zdolności kredytowej oraz stworzenia systemu poradnictwa w zarządzaniu długiem – powiedziała Marta Penczar, dyrektor EKF Research, Centrum Myśli Strategicznej, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu Consumer Finance. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.
Dyrektywa CCD2 wprowadza m.in. nowe zasady dotyczące funkcjonowania reklam produktów finansowych. Według niej rynek uważa, że reklamy są obecnie mocno regulowane i nie ma potrzeby wprowadzania nowych, fakultatywnych rozwiązań.
– Limity kosztów w Polsce obowiązują i są prokonsumenckie. W związku z tym rekomendujemy, aby w ramach implementacji dyrektyw CCD2 skupić się na racjonalizacji tych kosztów tak, aby były one sprawiedliwe dla konsumenta oraz uwzględniały opłacalność w oferowaniu tego typu produktów po stronie kredytodawców i pożyczkodawców – dodała.
Dyrektywa zakłada wprowadzenie systemu poradnictwa w zarządzaniu długiem. W Polsce obecnie nie ma takiej instytucji i jej zdaniem, zamiast tworzyć nową jednostkę warto wykorzystać podmioty, które istnieją i zajmują się podobnymi sprawami.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud