– Nastroje pracowników i pracodawców wyglądają na słabsze niż w poprzednich miesiącach. Wpływa na to oczywiście kwestia spowolnienia gospodarczego. Pracownicy sygnalizują mniejszą niż w przeszłości satysfakcję z wynagrodzenia pomimo częstszych podwyżek płac – mówi Mateusz Żydek rzecznik prasowy Randstat Polska w rozmowie z ISBnews.TV.
Pracodawcy zaczynają poważnie obawiać się rosnącej presji płacowej.
– W najnowszym badaniu 33 proc. zatrudnionych zadeklarowało, że w ciągu 3 kolejnych miesięcy, zamierza wystąpić o podwyższenie wynagrodzenia. Głównym powodem są rosnące ceny żywności i usług: przyznaje to aż 70 proc. ankietowanych. 51 proc. podkreśla też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy – dodaje Mateusz Żydek
Pracownicy nie dostrzegają lepszych ofert pracy, które mogłyby polepszyć ich sytuację zawodową.
– Słabsze oceny szans na nowe zatrudnienie, szczególnie pracę na lepszych warunkach, sprawiają, że w ostatnich sześciu miesiącach jedynie co piąty pracownik zmienił pracodawcę, i ten wskaźnik jest identyczny jak w poprzednim okresie. Częściej nowe miejsce pracy znalazły osoby do 39. roku życia (18-29 lat – 27 proc, 30-39 lat – 25 proc). Częściej też dotyczyło to specjalistów z wyższym wykształceniem (29 proc.) oraz robotników niewykwalifikowanych: 27 proc – mówi Mateusz Żydek.
Słabsze oceny szans na nowe zatrudnienie, szczególnie pracę na lepszych warunkach, sprawiają, że w ostatnich sześciu miesiącach jedynie co piąty pracownik zmienił pracodawcę, i ten wskaźnik jest identyczny jak w poprzednim okresie.
– W porównaniu z poprzednim badaniem nieznacznie spadł łączny odsetek osób, które odczuwają obawy o utratę zatrudnienia (o 1 p.p. do 31 proc.). O dużym ryzyku mówi 9 proc. badanych (11 proc. przed kwartałem), o umiarkowanym – 22 proc. (21 proc. przed kwartałem) – dodaje Żydek.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud