Michał Piekarski, Baker McKenzie: Zbalansowany scenariusz rozwoju atomu w Polsce jest optymalny

– Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w tym roku miała miejsce premiera naszego raportu, przygotowanego wspólnie z Polityką Insight. Raport ma odpowiadać na pytanie czy i jak realizować projekty energetyki jądrowej w Polsce – zarówno te projekty konwencjonalne, jak i  mniejsze modułowe reaktory – powiedział partner w Baker McKenzie, Michał Piekarski, w rozmowie z isbnews.tv podczas EKG 2023.

Raport przedstawia 3 scenariusze, pokazują potencjalne warianty rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – minimalny, gdzie realizowane będą projekty te, o których dziś mowa,  projekcie zbalansowanym, który do tego dodaje elektrownie w Pątnowie i pierwsze projekty SMR oraz o scenariuszu tzw. atomizacji Polski.

– W tym scenariuszu realizujemy pełny, a nawet rozszerzony program energetyki wielkoskalowej. Kilkanaście do nawet kilkudziesięciu projektów SMR. Raport nie optuje jednak za żadnym ze scenariuszy, ale ma za zadanie przedstawić możliwe wyzwania w wielu obszarach – zaznaczył Piekarski.

Niemniej, jego zdaniem, najbardziej realistyczny w obecnym otoczeniu prawnym, ekonomicznym, społecznym jest scenariusz zbalansowany. Do każdego jednak potrzeba szeregu nowych przepisów nowych regulacji, szczególnie tych wspierających rozwój SMRów.

-Należy podkreślić, że ostatnia nowelizacja specustawy atomowej faktycznie pomogła w realizacji projektów wielkoskalowych. Dzięki tej nowelizacji czas potrzebny do zdobywania kolejnych pozwoleń w rozwijaniu elektrowni jądrowych skrócił się nawet o 1,5 roku – szczególne znaczenie miało przesunięcie możliwości ubiegania się o wydanie decyzji zasadniczej już na początku tego procesu – podsumował ekspert.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[