Moks, BFF Banking Group: opieka ambulatoryjna i nowe technologie przyszłością ochrony zdrowia w Polsce

Na temat aktualnej sytuacji w szpitalach, koniecznych zmianach w ochronie zdrowia oraz wzroście wydatków na wynagrodzenia dla medyków – mówi Radosław Moks, członek zarządu BFF Banking Group w rozmowie z ISBnews.TV. W rozmowie także o finansowaniu inwestycji w szpitalach oraz o tym, jakie działania powinny zostać podjęte, aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia?

– Pandemia dała nam coś dobrego. Nauczyła nas życia z teleporadami. Wiele osób nie jest z tego zadowolona, ale skupmy się na tym, żeby to poprawiać, a nie likwidować. (…) Zwiększenie efektywności jest dla nas kluczowe. W Polsce mamy ok. 2,5 lekarza na 1000 mieszkańców, Słowacy – 3,5, Czesi nawet 4, średnia w Unii ok. 3,5. Jeśli zderzymy wydatki na personel medyczny, w ogóle na personel w szpitalach to one oscylują między 60 a 80% – powiedział Radosław Moks.

Podkreślił, że w Polsce chcielibyśmy mieć więcej lekarzy, ale to spowoduje, że budżety szpitali staną przed kolejnym wyzwaniem, bo zwiększy się udział wydatków na wynagrodzenia.

– Dlatego musimy skupić się na efektywności systemów oraz inwestować w nowe technologie. Przez ostatnie lata myśleliśmy o inwestycjach w kategorii – zbudujmy nowoczesną infrastrukturę – niewiele zastanawialiśmy się nad tym, żeby ta infrastruktura jednocześnie generowała dużo wyższą efektywność – dodał.

Innym problemem jest starzejące się społeczeństwo i tutaj – zdaniem eksperta – konieczne jest przesuniecie ciężaru opieki zdrowotnej ze szpitali do ambulatoriów. Porównując z pozostałymi krajami Europy, Polska wydaje stosunkowo mało środków na opiekę ambulatoryjną. – A to w całej strukturze finansowania tańszy sposób leczenia pacjentów – dodał.

W przyszłości widziałbym dwa kierunki rozwoju: technologie poprawiające efektywność systemu ochrony zdrowia oraz przesuwanie ciężaru ochrony zdrowia na opiekę podstawową ambulatoryjną. (…) Nie ma takiej prostej odpowiedzi, ile powinniśmy wydawać na podstawową opiekę zdrowotną. Przesuwajmy świadczenia z opieki szpitalnej na opiekę podstawową. I realizujmy cel dojścia do 6% PKB, bo wydaje się, że to wszystko jest w naszym zasięgu” – ocenił Radosław Moks.

Polecamy: Ważny temat: opieka nad seniorami. Priorytety szpitali to covid-19

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.

Polecamy pozostałe wywiady zrealizowane w ramach debaty:

Miliardy euro popłyną do ochrony zdrowia. Czy Polska dobrze je wykorzysta?

Źle informowaliśmy o COVID-19? Jakie problemy ochrony zdrowia obnażyła pandemia?

Szykują się rewolucyjne zmiany w opiece medycznej. Powody? Starzejące się społeczeństwo

Cała rozmowa z Radosławem Moksem jest dostępna na SoundCloud

 

[