NCBR będzie kierować fundusze na rozwiazywanie problemów cywilizacyjnych

SEG 2025

Przyszła perspektywa finansowa UE wymagać będzie od wszystkich skierowania funduszy publicznych na problemy, które są wręcz problemami cywilizacyjnymi. Do tego się przygotowujemy. Oczywiście nie zanikną projekty, tzw. szybkiej ścieżki. Mam nadzieje, że będą one kontynuowane. Zwiększy się liczba programów, które bazują na instrumentach zwrotnych – powiedział Przemysław Kurczewski, z-ca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w rozmowie z Katarzyną Walterską.

– NCBR zwiększy zaangażowanie w kluczowe rzeczy, które są ważne dla przyszłości Polski i świata, czyli sztuczna inteligencja – stwierdził Kurczewski.

Innym wyzwaniem będzie dla NCBR Zielony Ład. – Obecnie mamy już 9 przedsięwzięć, jeszcze 2 tygodnie temu było ich 8. Także ten temat będzie się rozwija i pod wieloma względami uważam, że NCBiR będzie się w tym specjalizował – dodał.

Polecamy: Finansowanie start-upów. Jakie plany ma NCBR?

Zdaniem Kurczewskiego, przyszłość wzrostu gospodarczego w Polsce jest ściśle związana z rozwojem rynku kapitałowego. – De facto budowa PKB, polega przede wszystkim na budowie wartości spółek, na pracy wykonywanej przez ludzi. I na tym, czy te spółki – i te produkty – mają rynek. I czy istnieje prawdopodobieństwo i możliwość komercjalizacji danego produktu – powiedział.

– Nie wyobrażam sobie, żeby w ogóle można było mówić o budowie PKB w przyszłości, czy bogactwa Polski jako kraju, bez rynku kapitałowego. To jest absolutnie kluczowe.

Polecamy nasz kanał na SoundCloud

 

[