Obniżki wynagrodzeń i zwolnienia. Strategia przedsiębiorstw na pandemię

Niemal co piąte przedsiębiorstwo w Polsce nie posiada rezerw finansowych, a 30 proc. posiada zapasy finansowe tylko na miesiąc lub dwa. To wyniki najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzonych w pierwszych dniach kwietnia 2020 r. Główne strategie przetrwania pracodawców to obniżki wynagrodzeń, redukcje etatów i skorzystanie ze świadczenia postojowego.

– Widzimy, że wśród przedsiębiorców panuje przekonanie o tym, że epidemia koronawirusa to będzie długoterminowa batalia, również na płaszczyźnie gosopdarczej. Tylko 4 proc. firm spodziewa się, że epidemia potrwa kilka tygodni. Prawie 40 proc. badanych oczekuje, że z tą sytuacją będziemy mierzyć się do wakacji. Natomiast 1/3 przedsiębiorstw snuje przypuszczenia, że koronawirus będzie nam towarzyszył przynajmniej do końca roku -mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firmy bez rezerw finansowych

To jest sytuacja, na którą firmy nie były przygotowane. Przeszło ¼ firm (26 proc.) przewiduje, że posiada zapasy finansowe pozwalające przetrwać okres powyżej 3 miesięcy, przede wszystkim dotyczy to firm średnich (33 proc.). 22 proc. badanych przedsiębiorstw ma środki finansowe na maksymalnie kwartał i są to głównie reprezentanci sektora handlowego. Natomiast wśród firm niemających zapasów finansowych przeważają mikroprzedsiębiorstwa (26 proc.) – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Strategia firm na przetrwanie

Na koniec marca 2020 r. ponad połowa (57 proc.) przebadanych przedsiębiorstw odnotowała spadek przychodów w stosunku do poprzedniego miesiąca. Największy udział w tej grupie odnotował sektor usługowy (63 proc.), zaś w najmniejszym stopniu ucierpiała produkcja (49 proc.). Ponadto 62 proc. firm deklaruje zmniejszenie popytu na ich usługi lub produkty.

Aby przetrwać tę niełatwą sytuację, firmy decydują się na dwie strategie: oprócz obniżki wynagrodzeń dla swoich pracowników (46 proc. respondentów) nieuniknione będą także zwolnienia (28 proc. przedsiębiorstw), w większości sięgające do 50 proc. obecnego zatrudnienia (takie plany zgłosiło 72 proc. respondentów, przeważnie średnie i duże firmy). Natomiast ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w ramach „tarczy antykryzysowej”. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.) – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

Polecamy: 

Smutny scenariusz dla pracowników

Ślagórski, KUKE: te branże stracą najwięcej na pandemii koronawirusa… a kto „wygra”?

 

 

[