– Lata temu zostałem bardzo młodym prezesem Skanska Property Poland. Myślę, że było mnóstwo obaw w zarządzie w Szwecji, czy rzeczywiście sobie poradzę. I wtedy przyjechali do nas dwaj bardzo doświadczeni managerowie zakładający część naszej organizacji na całym świecie. Mieli ponad 60 lat. Poznałem niezwykłą moc wiedzy, umiejętności, doświadczenia i empatii osób, które chciały pomóc młodemu człowiekowi na nowym stanowisku – powiedział Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, w rozmowie z ISBnews.TV podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.
Według niego, wiedza przekazywana międzypokoleniowo spowodowała, że nauczył się zadawać pytania, których wcześniej by nie zadał. Podkreślił, że wiedzą dzieliły się obie strony. Starsi pracownicy mogli poznać priorytety młodych.
– Nikt nie patrzył, czy ktoś ma zmarszczki, czy nie. Tworzyliśmy razem nieprawdopodobne doświadczenie – dodał.
Jego zdaniem, w zespołach międzypokoleniowych zaczęli przełamywać stereotypy, że na budowanie wartości nigdy nie jest za późno. Ocenił, że najważniejszymi cechami są bycie otwartym i ciekawym świata.
– Myślę, że jeszcze funkcjonujemy w takim standardowym myśleniu szukania młodego, dynamicznego zespołu. Już samymi słowami blokujemy dojście do zupełnie innych kompetencji – zaznaczył.
Podsumował, że uwolnienie potencjału zespołów międzypokoleniowych musi zacząć się od otwartości na inne pokolenia, które mogą wzajemnie wymienić się wiedzą i doświadczeniem.
Rozmowę przeprowadziła Dominika Ostrowska.
Cała rozmowa dostępna jest w materiale wideo.